הפלינדרומים של נעם דובב ב "הארץ"

קפה שחמט, כמעט כמו קפה ארומה, נועד לשיחות עמוקות על עולם השחמט שלא בנושאים המפורטים מטה

המנהלים: dylam1, SD2006, Uri Blass, יהודה, SIMOND15

הפלינדרומים של נעם דובב ב "הארץ"

הודעהעל ידי Super Pat Sir » 01/03/2013 13:32

היום בעמוד 19 של עיתון "הארץ" כתבה גדולה על חברנו נעם דובב על עיסוקו בפלינדרומים.
הכתבה היא על פלינדרומי השיא של נעם בעברית (מלווה בתמונתו בסגנון פלינדרומי).
Super Pat Sir
זומבי

Re: הפלינדרומים של נעם דובב ב "הארץ"

הודעהעל ידי avnerchess » 01/03/2013 13:54

כתבה מעניינת
ברכות לנועם.

מס השחקן שלי הוא פלינדרום.

נועם, אתה מכיר את ספרו המעניין של מריו ליביו (מורי לפיסיקה בתיכון) על הסימטריה ?
avnerchess
משתמש ותיק

הודעהעל ידי נעם דובב » 02/03/2013 00:44

משה ואבנר, תודה רבה.

אגב, הכתבה פורסמה גם באתר האינטרנט - http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1940711, שם היא מדורגת כרגע במקום הראשון בכתבות הפופולריות היום בתחום חינוך וחברה וכבר במקום ה-3 הכתבות הפופולריות השבוע (הן באתר והן במהדורה המודפסת היתה הפנייה מהעמוד הראשון, אך הכתבות נבדלו מעט - באתר מופיע הסיפור הפלינדרומי שלי בשלמותו, ובעיתון המודפס מפורסם ריבוע הקסם הפלינדרומי מסדר 6 [6 * 6] שכתבתי. אגב, קישור לכתבה, כמו לבלוג הפלינדרומים שלי מופיע בערך "פלינדרום" בויקיפדיה העברית, בעוד שבאנגלית שמי מוזכר ככותב סיפור פלינדרומי ארוך בעברית).

אבנר, כן מכיר את הספר - מרתק ומעשיר למדי, ואפרופו מורים בבי"ס, לאחי היה מורה למתמטיקה בבית הספר ששמו פלינדרומי - רפי צנציפר.
גם למחבר תשבצי ההגיון הנודע, נדיב אבידן ז"ל, היה שם פלינדרומי (גם באנגלית!). מעניין הסיפור בעניין: אביהם של דוד (המשורר המפורסם, ששמו הפרטי פלינדרום) ונדיב עברת את שם המשפחה, אחרי שהבנים נולדו. הוא חשב על עצמו כאבי-ד"ן (כלומר: אבא של דוד ונדב בראשי תיבות). נדיב אבידן גילה ששמו פלינדרומי רק בגיל מבוגר, כשהמתין בשדה התעופה והביט בדרכונו. היה זה לפני שהחל לחבר תשבצי הגיון (שבחלק מההגדרות יש אלמנט פלינדרומי).
נעם דובב
משתמש ותיק

הודעהעל ידי פז » 02/03/2013 17:59

ברכות לדובב!

אני מקווה שיהיו עוד רבים שיברכו אותך בפורום ואולם אני מעריך שהפורום סובל מחוסר פרגון
ע"ע זכייתו במקום גבוהה של אורי בלאס תחרות בינלאומית.
פז
זומבי

הודעהעל ידי Oded Ross » 02/03/2013 21:27

גם אני קראתי את הכתבה ב"הארץ".
הפניה בולטת בעמוד השער(!) עם ארבעה משפטים פלינדרומיים:

• לולא אב, הבא אלול?
  • התמימות, לתומי, מתה (לטעמי, הפחות מוצלח מבין הארבעה בשל החזרה על אותו שורש)
  • תור יש, ושירות?!
  • "רק שאלה" זה לא שקר

אתר הפלינדרומים של נעם:
http://hebrewpalindrome.wordpress.com

אתר דומה לזה של נעם, אבל באנגלית:
http://palindromes.hobby-site.org

אני מכיר את הנושא מילדותי מהספר "אני שונא מתימטיקה" (נדפס בעברית 1979), שם מופיעים המשפטים:
  • ילד כותב בתוך דלי
  • אבי אל חי שמך למה מלך משיח לא יבֹא? (אברהם אבן-עזרא)

באופן טבעי עיקר המיקוד בספר הוא על מספרים פלינדרומיים, והתרגיל בו לוקחים מספר (של 2-3 ספרות, בתור התחלה), הופכים את סדר הספרות שלו ומחברים, עד שמתקבל פלינדרום, למשל:
76+67 = 143
143+341 = 484 (פלינדרום)
מי שסבלני יותר מוזמן לנסות מספרים כמו 167, 739 או 89.
לעצלנים, הנה תוכנה שעושה את זה: http://www.jasondoucette.com/pal/7 (ניתן להחליף את המספר 7 בכתובת בכל מספר עד כ-30 ספרות!)

נעם דובב כתב:אבנר, כן מכיר את הספר - מרתק ומעשיר למדי, ואפרופו מורים בבי"ס, לאחי היה מורה למתמטיקה בבית הספר ששמו פלינדרומי - רפי צנציפר.
גם למחבר תשבצי ההגיון הנודע, נדיב אבידן ז"ל, היה שם פלינדרומי (גם באנגלית!). מעניין הסיפור בעניין: אביהם של דוד (המשורר המפורסם, ששמו הפרטי פלינדרום) ונדיב עברת את שם המשפחה, אחרי שהבנים נולדו. הוא חשב על עצמו כאבי-ד"ן (כלומר: אבא של דוד ונדב בראשי תיבות). נדיב אבידן גילה ששמו פלינדרומי רק בגיל מבוגר, כשהמתין בשדה התעופה והביט בדרכונו. היה זה לפני שהחל לחבר תשבצי הגיון (שבחלק מההגדרות יש אלמנט פלינדרומי).

את הסיפור על נדיב אבידן קראתי פעם.
שמו של המורה הוזכר כמה פעמים ע"י תלמיד שלי בכפר הירוק ושחקן מועדון כפר-סבא גיא גלאט. אני צריך לבדוק איתו מאיפה הוא מכיר את השם הזה...
The rest of the game is no fairy tale, but will be appreciated by those who call chess a war game. Unlike the high level combative artistry of top players, this game captures the true nature of war: sloppy, senseless tragedy, chaos and stupidity.
Oded Ross
מנהל

חזור אל קפה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 5 אורחים