נקודת הצטלבות - המסעים הקלאסיים

אנא פרסמו את משחקיכם הטובים כאן, כמו גם את משחקיכם הפחות טובים שיש בהם לקח לכולם, או סתם שאלו לעצות בעמדות נתונות

הודעהעל ידי יורם » 28/10/2007 23:08

Oded Ross כתב:
יורם כתב:אני לא בטוח שכל המסעים שהובאו כאן עונים להגדרה המדויקת של מסע נקודת הצטלבות: לפי הבנתי מסע נקודת הצטלבות הוא מסע שסוגר ליריב שני קוים, כך שגם אם יקח את הכלי ויפתח מחדש את אחד הקוים הוא עדיין יהיה בבעיה, כי הקו השני יהיה סגור בשבילו. בחלק מהמשחקים כאן מדובר רק בסגירת קו אחד ליריב, כאשר לגמרי במקרה הוא מותקף ע"י עוד כלי שהולך ישר ועבורו לא נסגר שום קו.
וקצת על המשחקים עצמם: המסע 24.פב6!! מהמשחק אורן-דינר שפז הביא נמצא במקום ה-22 ברשימת 110 המסעים הגדולים בכל הזמנים של טים קראבה דלעיל:
http://www.xs4all.nl/~timkr/chess/mfm2130.htm
במקום השמיני באותה רשימה נמצא המסע 18.פג6!! של חולמוב נגד ברונשטיין. זהו אמנם לא מסע נקודת הצטלבות, אבל 26.ד7 מאותו משחק בהחלט כן (חוץ מזה, 26.רה2! היה יותר חזק). הנה המשחק כולו:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1034337
אגב, בדוגמא האחרונה מבין אלה שהביא השפוי (שכולן לקוחות מ'ספר השחמט' של צ'רניאק) בלבן משחק מאכט, ובשחור בלאס(!). מישהו אמר סגירת מעגל?

אני לא יודע אם קראת את הנושא הבא
http://www.chess-il.com/forum/viewtopic.php?t=3291
על כל פנים שם המשפחה הזהה אינו מקרי.

בעניין התאמת המשחקים לנושא, המסע יוצא הדופן 14...רד3 מתאים לדעתי, אמנם בדוחק, כי סגירת האלכסון באה לידי ביטוי אם הלבן מכה בפרש. המסע שאולי אינו מתאים בדיוק הוא במשחק הפותח את הנושא.

לא, לא הכרתי את הנושא, וגם לא חשבתי בכלל שהמשחק שוחק בארץ. נראה לי שגם המסע של בלאס (לא משה או גד) שהביא לפתיחת האשכול הוא לא מסע נקודת הצטלבות (אבל הוא מאוד יפה בלי קשר).
מוטב לשתוק ולהחשב לטיפש מלפתוח את הפה ולהוכיח שזה כך.
יורם
משתמש קבוע
 
הודעות: 191
הצטרף: 06/01/2006 12:56

הקודם

חזור אל קרבות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

cron