האם בעידן המחשבים יש עדיין צורך בספרי שחמט על פתיחות?

ישנם אלפי ספרי שחמט ואביזרי שחמט (כמו פמוטים המתמחים בגמביט המלך) שאי אפשר להתמצא בכולם כאן רצוי לחלוק את הביקורת שיש לכם.

האם בעידן המחשבים יש עדיין צורך בספרי שחמט על פתיחות

הסקר נגמר בתאריך 07/02/2013 15:14

כן
3
75%
לא
1
25%

סך הכל הצבעות : 4

האם בעידן המחשבים יש עדיין צורך בספרי שחמט על פתיחות?

הודעהעל ידי Super Pat Sir » 05/01/2013 15:14

סקר " האם בעידן המחשבים יש עדיין צורך בספרי פתיחות ?
Super Pat Sir
זומבי

Re: האם בעידן המחשבים יש עדיין צורך בספרי שחמט על פתיחות?

הודעהעל ידי שחקן שחמט » 06/01/2013 20:07

כן, הספרים עוזרים הרבה יותר מהמחשב לפי דעתי
“Chess is 99 percent tactics”
(Teichmann)

"שחמט הוא אבן-הבוחן של האינטלקטואל."

– יוהאן וולפגנג פון גתה
שחקן שחמט
משתמש קבוע

הודעהעל ידי IC » 31/12/2013 13:39

הייתי מנסח את השאלה בצורה קצת פחות קיצונית, באופן כללי ניתן לומר ששני הכלים ממלאים היום תפקידים שונים:

המחשב לניתוח קונקרטי של הוריאנטים היותר טקטיים והספרים להבנה ולרעיונות אסטרטגיים יותר. אני לא יודע מאיזה רמה נכנסים בפירוט לניתוחי פתיחות, אבל אני מניח גם היום עד רמה מסויימת יותר חשוב להבין רעיונות בפתיחה מכל ניתוח ממוחשב, מצד שני אין סיבה לשחק פתיחות שהן פשוט לא טובות או מפסידות.

ספרי שחמט היום מתכלים הרבה יותר מהר, ספר מ-2010 כמעט חסר משמעות היום אלא אם זו קלאסיקה כמו הפרטואר של אברוך למשל, ואני מניח שמרמה מסויימת אם תלמיד יודע לעבוד נכון עם המחשב זה גם כלי חשוב.
IC
משתמש ותיק

הודעהעל ידי חגי פרנק » 31/12/2013 15:12

ומה על ספרים מלפני 90 שנה כמו "שיטתי"?
ח.פרנק
חגי פרנק
משתמש חסר חיים

הודעהעל ידי Oded Ross » 31/12/2013 19:45

חגי פרנק כתב:ומה על ספרים מלפני 90 שנה כמו "שיטתי"?

ישראל כתב שהספרים כיום נועדו פחות לניתוח קונקרטי ויותר להבנה ולרעיונות אסטרטגיים יותר.
שיטתי היה הספר הראשון שכיסה בצורה מקצועית את התחומים האלה והוא רלבנטי ושימושי ללימודם גם כיום.

פתיחות הוא לא הנושא העיקרי בו כך שהוא לא ממש קשור לשאלה המוצגת בנושא זה.
The rest of the game is no fairy tale, but will be appreciated by those who call chess a war game. Unlike the high level combative artistry of top players, this game captures the true nature of war: sloppy, senseless tragedy, chaos and stupidity.
Oded Ross
מנהל

הודעהעל ידי Uri Blass » 31/12/2013 21:04

IC כתב:הייתי מנסח את השאלה בצורה קצת פחות קיצונית, באופן כללי ניתן לומר ששני הכלים ממלאים היום תפקידים שונים:

המחשב לניתוח קונקרטי של הוריאנטים היותר טקטיים והספרים להבנה ולרעיונות אסטרטגיים יותר. אני לא יודע מאיזה רמה נכנסים בפירוט לניתוחי פתיחות, אבל אני מניח גם היום עד רמה מסויימת יותר חשוב להבין רעיונות בפתיחה מכל ניתוח ממוחשב, מצד שני אין סיבה לשחק פתיחות שהן פשוט לא טובות או מפסידות.

ספרי שחמט היום מתכלים הרבה יותר מהר, ספר מ-2010 כמעט חסר משמעות היום אלא אם זו קלאסיקה כמו הפרטואר של אברוך למשל, ואני מניח שמרמה מסויימת אם תלמיד יודע לעבוד נכון עם המחשב זה גם כלי חשוב.

אני לא מסכים עם הדעה הזאת שספרי שחמט מתכלים במהירות.
ספר טוב יכול להיות בעל משמעות.
הספרים של אברוך לטעמי כוללים יותר מדי וריאנטים,ולא ברור מה חשוב יותר ומה חשוב פחות.

בנוסף שמעתי דעה מרב אמן מסויים שהספרים של אברוך לא מתאימים לרוב שחקני השחמט,והוא לא יכול להמליץ עליהם לשחקנים שמד כושרם נמוך מ2500 ודבריו היו אחד הסיבות שלא קראתי את הספרים שלו למרות שקניתי 2 מהם למרות שסביר מאוד שגם בלי דבריו לא הייתי קורא יותר מחלק קטן מהם(מעניין אותי לשמוע אם יש דעות הפוכות ,ואם יש שחקן ברמה של עד מועמד לאמן לפני שהוא קרא אותם שחושב שהספרים של אברוך עזרו לו באופן משמעותי).

לדעתי ספר פתיחות טוב צריך לכלול בנוסף לוריאנטים והערות מילוליות לא מעט מספרים.

א)מספר לכל וריאנט,ולכל הערה מילולית שמדבר על רמת חשיבות.
אפשר למספר בין 1 ל10 ש10 הכי חשוב כך שאדם שמשתמש בספר יוכל בשלב ראשון לעבור רק על מה שמסומן בדרגת חשיבות 10 ובקריאה שניה לעבור גם על מה שמסומן בדרגת חשיבות 9 ובקריאה שלישית לעבור על מה שמסומן בדרגות חשיבות 8-10 וכן הלאה. יהיה תוכן עניינים שמדבר על רמות החשיבות שנכללות בכל דף כך ששחקן לא יצטרך לעבור על כל הדפים כדי למצוא את הדפים שיש בהם דברים בדרגת חשיבות 10.

ב)בנוסף למספר שמדבר על דרגת חשיבות של הוריאנט צריך להיות בספר פתיחות טוב מספר לכל עמדה בספר שנותן הערכת מחשב של אותה עמדה אחרי לפחות שעה של ניתוח,
בתוספת הערה מילולית שאו מסבירה מדוע המחבר מסכים עם הערכת המחשב או מסבירה מדוע לא,ומדוע לא זה לא בהכרח הסבר מדוע המחשב לא צודק כי יכול להיות שהמחשב צודק לחלוטין שהוא מעריך את העמדה כשויון אבל פרקטית ליריב קשה מאוד למצוא את המסעים הנכונים כך שזה פרקטית יתרון לאחד הצדדים,ויכול להיות שהמחשב צודק שהוא מציע מסע שלא כתוב בספר אבל עבור בן אדם עדיף יתרון ברור על יתרון קצת יותר גדול שיש המון סיבוכים שהבן אדם יכול לטעות בהם(בניגוד למחשב).

נכון שהמחשבים משתפרים במהירות אבל אני מאמין שבשלב מסויים יהיה סוף לתהליך הזה אז אולי ספר מ2010 יהיה לא כל כך טוב כי ניתוחי המחשב כבר לא תמיד נכונים אבל לדעתי ספר חדש שיכתב בצורה הזאת בהחלט יכול להיות ספר טוב.

לצערי אני לא מכיר ספר תיאוריה שבנוי בצורה הזאת.
Uri Blass
אחראי

חזור אל ביקורת מוצרים וספרים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד