ספר חדש "רבות המחשבות", מאת- אמן השחמט משה כנען

ישנם אלפי ספרי שחמט ואביזרי שחמט (כמו פמוטים המתמחים בגמביט המלך) שאי אפשר להתמצא בכולם כאן רצוי לחלוק את הביקורת שיש לכם.

ספר חדש "רבות המחשבות", מאת- אמן השחמט משה כנען

הודעהעל ידי 10idan lavi » 19/02/2017 14:55

ספר חדש "רבות מחשבות" החיים-הגיגים ותובנות
המחבר: משה כנען, הוצאת ספרי צמרת, 213 עמ'
"מסע בארץ כנען" או "החיים על פי משה כנען"
מאת: ד"ר שלמה קנדלשיין
בימים אלו יצא לאור ספר ביכורים מקורי "רבות מחשבות" של אמן השחמט המוכר לכל, זה למעלה מיובל שנים, משה כנען. בספר מביא המחבר את השקפת עולמו, מחשבותיו ותובנותיו לגבי החיים בתחומים מגוונים, כולל בשחמט,פרי נסיונו האישי – התנסות, הישגיות ולמידה, תובנות היכולות לשמש תמרורים לכל אחד מאיתנו.
גילוי נאות-אני מכיר את משה, חבר מועדון השחמט הרצליה, למעלה מ-50 שנה בעיקר מעולם השחמט. למיטב הכרתי הוא אחד מדמויות השחמט הפעילות , הססגוניות, המקוריות והמוכרות ביותר בארץ, בעל הישגים מעולים בתחרויות ובמשחקי הליגה קרוב ל-60 שנה ברציפות, ועוד ידו נטויה.
אזכיר מקצת מהישגיו: אלוף צה"ל 1971, אלוף המכביה 1985, אלוף שח-קייט נתניה 1994, שלוש פעמים אלוף רמת-גן, שלוש פעמים אלוף הרצליה, שיחק פעמיים בגמר אליפות הארץ ועוד.
כל משחק של משה על הלוח הוא "ההצגה הטובה בעיר" המאופיינת ברוח לחימה למופת. הוא שואף תמיד לניצחון נגד כל שחקן, ומהווה מודל לצעירים בתורת המאבק על הלוח. לעולם לא יסכים לתיקו קצר, גם אם עמדתו קשה והוא סובל על הלוח, ואפילו אם בסופו של דבר יפסיד את המשחק. זאת כהמלצתו בספר לשחקנים הסובלים מהפסדים: "ככל שסבל ההפסדים גדול יותר, כך יהיה התענוג שבניצחונות גדול יותר".
בצד הצלחותיו בשחמט במהלך השנים נחל משה גם הצלחות מרשימות בתחומים נוספים. מדובר באיש אשכולות - מהנדס תעשייה וניהול, מורה למתמטיקה, משתתף קבוע בחידונים ברדיו ובטלוויזיה (ובדרך כלל זוכה בפרסים), חידות "חמיצר", "משלוש יוצא אחד" וחבר קבוע בזמנו בצוות הפותרים של תוכנית הרדיו "קפד ראשו" של החידונאי האגדי והבלתי נשכח שמוליק רוזן ז"ל.
הפעם הכין לנו משה "ואריאנט" חדש ומפתיע, שאינו מופיע בשום תוכנה - הספר שחיבר, זהו ספר העוסק בתחומי חיים מגוונים. האתגר להעריך ולבקר את הספר הוא הרבה יותר מורכב.
בכל אחד מפרקי הספר, גם אם ארצה להינתק מדמותו של המחבר, המשימה אינה פשוטה כלל. דמותו, המוכרת לי היטב ("האיש והאגדה" מעולם השחמט), משתקפת בכל אחד מהנושאים. מאידך, זהו יתרונו של המחבר כדמות ורסטילית, המוכיחה כי יש גם עניין ופעילות בתחומי חיים ועיסוקים נוספים מעבר לשחמט.
הספר הוא ספר רב-תחומי, המשלב ראיה מערכתית מקיפה וידע רב. ניכר כי המחבר השקיע עבודה מעמיקה וענפה, הראויה להערכה רבה. הספר כולל שבעה פרקים, המנסים להעניק משמעות וחומר למחשבה לקורא בכל גיל, רמה ותחומי עיסוק.
פרקי הספר עוסקים, בין השאר, במשמעות החיים והמוות: "החיים קצרים, זו לא "חזרה גנרלית" ואין "שידור חוזר". אלו חייכם החד פעמים, שלא ישובו עוד. אז תחיו אותם, ככל שזה תלוי בכם, כראוי עם חיוך, אופטימיות, הנאה ואושר"!

מכאן ממשיך המחבר לפרקי "אהבה ונשים" עם מגוון המלצות בהתנהלות זוגית, פרי ניסיונו האישי.
הוא מתייחס בהרחבה למושגים "אהבה" ו"חיזור" אחר נשים, הן בהיבט הרציונלי ובעיקר האמוציונאלי ומייעץ לגברים: "אם כבר נכנסת למלחמה עם אישה תבין שסיכוייך אינם גדולים, לכן תן לה לנצח, ותאמין לי שרק תרוויח מזה". כקורא שאלתי את עצמי שוב באנלוגיה לשחמט, אולי כדאי להציע לה ...תיקו?
המלצה נוספת של משה למחזרים אחר נשים "הכי טוב תחמיא לאשה בכל הזדמנות" ,אבל באותה נשימה הוא שואל רטורית "מה באמת נשים רוצות?".
הפרקים הבאים עוסקים בבריאות ורפואה, חינוך והוראה - כאן מציג משה טפח משיטות הלימוד המקוריות שלו, שעיצב כמורה למתמטיקה בתיכון. "פרויקט חיים" המסייע באופן ידידותי ופשוט להצלחת תלמידים המתקשים במקצוע זה, בגלל אימת נוסחאות המתמטיקה.
כ"לפתן" ,הפרק האחרון בספר מציג את תחביביו המגוונים של המחבר מאז ילדותו "ברמת-גן הקטנה". קריאה - אהבתו העזה לתנ"ך, בעיקר לספר שופטים וגיבוריו השופטים כאהוד בן-גרא, גדעון, שמשון ויפתח.כמו כן מבליט המחבר את חיבתו ל"שירת דבורה", וכן עיונים ב"פרשיות השבוע" .
נוסטלגיה מרתקת אנו מוצאים בספר על חידוני התנ"ך ההיסטוריים, שיזם ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון ז"ל , ואשר הכתירו בשנת 1958-שנת "העשור" למדינה את חתן התנ"ך הפנומנאלי מישראל - עמוס חכם ז"ל כחתן התנ"ך העולמי הראשון.
את כמיהתו הרבה למוסיקה מבטא המחבר באהבתו בעיקר לנכסי צאן ברזל של השירים העבריים משנותיה הראשונות של המדינה, וכן שירי הלהקות הצבאיות והמחזות המוזיקליים. על כך מתייחס המחבר: "תאמרו: מה לך, משה כנען, כי תלין? השירים היפים של פעם, מרטיטי הלב והאיכותיים, היו יפים לזמנם! היום קיימת רוח אחרת, עם דרישות אחרות, וטעם שונה, ויש קודם להקשיב לקול ההמון, או במילים אחרות: "זמנים חדשים, זמירות חדשות (תרתי משמע...) ועל כך אענה, לצערי, שאתם כנראה צודקים, ולא רק בתחום השירים. אכן, כל דבר יפה לתקופתו. אז אולי פשוט גם התקופה אז הייתה ערכית יותר?". אכן חומר למחשבה על השוואות ערכיות ותרבותיות בין-דוריות.
איך אפשר שלא לסיים את פרק תחביביו של משה-משחק השחמט, המהווה עבורו הרבה מעבר לתחביב אלא, כדברי המחבר, דרך חיים-אהבת חייו: "האמינו לי בתור אמן שחמט פעיל כבר 60 שנה, ומאוהב במשחק כיום, בדיוק כפי שהייתי מאוהב בו מהרגע שלמדתי את סודותיו. יכולתי למלא מאות דפים בחוויות, זיכרונות, אנקדוטות, תובנות, עצות וכו'...כפי שאדם המאוהב באישה בצורה נואשת לא יחדל מחיזוריו אחריה, גם אם הם כרוכים בסבל, כי מה שמחזיק אותו הוא התקווה להצלחה-כך גם אני, למשל לא אפרוש ממשחק תחרותי. מה שקיים כאן הכלל הידוע: "מה שלא הורג אותך, מחשל אותך".
פרקי הספר זורמים בשטף, כאשר בכל פרק נפתח אשנב חדש ומעניין לעולמו האינטלקטואלי העשיר של המחבר. בתכני הספר משולב גם רקע היסטורי, מחקרי, הומוריסטי וסטטיסטי בציוני הדרך של משה, התורמים לקורא להבנת הנושאים וגורמים לו למחשבה מעמיקה על משמעותם מזוויות שונות, כי בסופו של דבר המחבר מציג באופן סובייקטיבי את השקפת עולמו.
לסיכום , השאלה המתבקשת - האם הספר הוא מסכת ביוגרפית של המחבר או שהמחבר הגיע בעולמו העשיר "להגשמה עצמית"?
נראה לי כי משה כנען הוא "עדיין צעיר" ועוד נכונו לו "ואריאנטים" נוספים עם ספרי המשך ואירועים נוספים ברוכים כמשנתו :"בהיותי אוהב אדם, אני מעונין לגרום הנאה לכמה שיותר אנשים, ואחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי כתיבת ספרים והוצאתם לאור...קיים סיכוי מסוים שאמנם אעמוד במשימה זו".
ספר מעולה, חווית קריאה מקורית ומרתקת, מומלץ בחום לכל קורא. הספר יכול לשמש גם ספר ביבליוגרפי מלווה לקורס בחירה באקדמיה, בפסיכולוגיה, פילוסופיה, מדעי ההתנהגות וחינוך, ובעיקר הוא מהווה עבור הקורא מקור של הנעה ,הנאה ותקווה.

ניתן לרכוש את הספר אצל המחבר משה כנען נייד: 050-7759018 (מחיר הספר 68 ₪).
10idan lavi
משתמש קבוע
 
הודעות: 233
הצטרף: 08/01/2007 15:17

חזור אל ביקורת מוצרים וספרים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד