צריך עצה איך לשפר את המשחק שלי

כל אחד רוצה לשפר את רמתו וכאן תמצאו (בעתיד הקרוב) את כל השיטות ההודיות העתיקות ללימוד עצמי

המנהלים: dylam1, SD2006, Uri Blass, יהודה, SIMOND15

Re: צריך עצה איך לשפר את המשחק שלי

הודעהעל ידי איתי ז. » 27/10/2010 23:28

ודאי שזה לא רק הבדל פסיכולוגי וניסיון, אבל זה בהחלט גם. אוקי, ואני מוכן להחשיב שעת בליצים כחמישית שעת עבודה (נגיד ש..).
אגב לגבי הדיון, אני מה זה שם את הכסף שלי על שחקן שרק שיחק, אלא אם כן ההוא שלמד, למד עם רב אמן עם הרבה ניסיון... אם הוא למד לבד אז אני שם את הכסף על השני...

בכל מקרה נכנסנו לויכוח/ דיון תיאורטי, וזה חבל כי אתה רוצה להתקדם ובאת לפה בשביל עצות. כמה שאלות לי אלייך....

1. כמה שעות אתה משקיע היום בשחמט?
2. איזה ספרי שחמט אתה קורא?
3. באיזה אתר באינטרנט אתה משחק שחמט?
4. מה הרמה הכללית של היריבים שלך?
5. האם תוכל לספק משחקים רלבנטים לעת האחרונה?
6. על מה אתה עובד עם המורה שלך (פתיחות, סיומים, פסיכולוגיה)?
7. מה המטרה הכללית שלך כרגע בשחמט (להתקדם, להינות)?

והכי חשוב
8. מה הצבע האהוב עלייך?
"זה מסע מאוד כבשי. מסע טיפוסי של כבש" - הכהן הגדול
איתי ז.
משתמש ותיק

הודעהעל ידי דורי23 » 28/10/2010 01:42

אוקיי.. אז במעבר חד חזרה לנושא המקורי :mrgreen:

1. בכללי אני משתדל להשקיע לפחות שעתיים ביום.
אבל היו כבר תקופות ארוכות של חודשים לפעמים שבהם זה יכל גם להיות 5-6 שעות כל יום.
בדרך כלל אחרי תקופות כאלה יש איזה שהיא עצירה גם בהתקדמות וגם ברצון הכללי לשחק,המוח עמוס במידע
ואז יוצא שאני לא נוגע בשח גם שבוע-שבועיים רצוף.
בחודש האחרון בכל אופן מאז שהתחלתי לעבוד עם מורה,אני משתדל לשמור על רמה של 2-3 שעות כל יום,גם אם יש לי חשק להמשיך אני עוצר וממשיך רק למחרת.
מתוך ה3 שעות האלה כל יום זה מתחלק בערך למשחק אחד עד 2 שכל אחד הוא בין 30-60 דקות לכל צד. (אני לא משחק בליץ בכלל. מינימום חצי שעה לכל צד)
שאר הזמן זה לטקטיקה ולתאוריה/חומר כתוב כזה או אחר שהמורה מעביר לי

2. לא קראתי עד היום שום ספר שחמט. אני לא טוב בללמוד בשיטה הזאת ואני מעדיף שיעורי וידאו או מידע כתוב דיגטילי.
3.אני משחק בכמה אתרים-PLAYCHESS ,CHESS.COM ,CHESS CUBE
וCHESSTEMPO בשביל לפתור בעיות ולחדד את הטקטיקה.

4.אני משתדל לשמור על רמה יציבה של יריבים פחות או יותר ברמה שלי, אם לדוגמא בCHESSCUBE אני מדורג בסביבות 1700 ,אז היריבים שלי הם בין 1640 ל1800 פלוס מינוס. קצת קשה לפעמים למצוא יריבים חזקים שמוכנים לשחק משחקים ארוכים עם יריבים חלשים מהם,ככה שזה פחות או יותר הרמה.

5. הנה דוגמא למשחק ששיחקתי לפני כמה ימים נגד יריב שאמור להיות חזק ממני ב100 נקודות לפי המד כושר באתר.
*אני משחק לבן פה,וזה משחק של חצי שעה לכל צד.
רק קח בחשבון שכל עניין ה1.e4 קצת חדש לי,ואני לא ממש בקיא בתאוריה,עד לא מזמן הייתי רגיל לשחק בצורה שונה לחלוטין עם d4 ,משחקים פחות טקטיים.המשחק הזה היה בגדר ניסיון בעקבות בקשות חוזרות ונשנות מצד המורה שלי שמפציר בי לשחק יותר טקטי.
יש לנו ויכוח די גדול האמת מסביב לעניין הזה. הוא כל הזמן מנסה למשוך אותי יותר לכיוון של משחקים פתוחים ופוזיציות חדות ואני מטבעי יותר סגור,יותר עמדתי ופחות גמבלר.. בכל אופן.. בחרתי דווקא במשחק לא הכי מוצלח שלי,למרות שניצחתי בו,עשיתי הרבה טעויות וחילקתי כלים חופשי,בדרך כלל אני לא נותן כל כך הרבה מתנות במשחק אחד.
1. e4 e5 2. Nf3 Qf6 3. c3 Bc5 4. d4 exd4 5. cxd4 Bb6 6. Nc3 c6 7. Bc4 d6 8. Bg5
Qg6 9. Qd2 h6 10. e5 hxg5 11. Nxg5 Nh6 12. h4 d5 13. h5 Qf5 14. Bd3 Qg4 15. f4
Bxd4 16. Ne2 Bb6 17. O-O-O Qxg2 18. Rh3 Qg4 19. Rf1 f6 20. exf6 gxf6 21. Rg3
Qd7 22. Bg6+ Kf8 23. Qc3 Qg7 24. Nd4 Bxd4 25. Qxd4 Nf5 26. Qc5+ Qe7 27. Qxe7+
Kxe7 28. Re1+ Kf8 29. Re8+ Kg7 30. Ne6+ Bxe6 31. Bxf5+ Kf7 32. Rxh8 Bxf5 33. h6
a5 34. Rg7+ Ke6 35. Re8+ Kd6 36. h7 Bxh7 37. Rxh7 b5 38. Rhh8 Kc5 39. Rxb8 Rxb8
40. Rxb8 Kd6 41. Kd2 Ke6 42. Re8+ Kd6 43. f5 a4 44. Re6+ Kd7 45. Rxf6 c5 46.
Ra6 Ke7 47. Rb6 b4 48. a3 bxa3 49. bxa3 d4 50. Rc6 c4 51. Rxc4 Kf6 52. Rc5 Kg5
53. Kd3 Kf6 54. Kxd4 Ke7 55. Ke5 Kf7 56. Rc6 Ke7 57. f6+ Kf7 58. Kf5 Ke8 59.
Kg6 Kf8 60. Rc8# 1-0

6.אנחנו עובדים בשיעורים בעיקר על ניתוח המשחקים שלי,תוך כדי הוא גם מלמד אותי חשיבה נכונה יותר וגם עובד איתי
על הצד הפסיכולוגי של המשחק. כמו כן בין השיעורים הוא שולח לי חומרים דרך המייל ועוזר לי לבנות רפרטואר פתיחות (עדיין יש לנו ויכוחים בעניין הזה כמו שציינתי קודם
הוא רוצה אותי יותר טקטי ואני רוצה יותר עמדתי,נראה מה יהיה עם זה בסוף)

7.המטרה הכללית שלי היא להשתפר עד למקסימום שאני יכול להגיע ותוך כדי להנות מהמשחק.
הנאה היא החלק הכי חשוב כמובן ובלעדיה מן הסתם לא הייתי משחק.
כרגע המטרה הראשונית היא לעבור את המחסום הזה של CLASS B ומשם כבר נראה הלאה מה יהיה.
לא הייתי מתנגד באחד הימים להגיע ל2000-2100 ואם אפשר אז גם מעבר. אבל אני ריאלי ולכן אסתפק גם בקצת פחות מ2000.
8. הצבע האהוב עליי הוא ירוק :mrgreen:
דורי23
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי איתי ז. » 28/10/2010 06:23

פשש יפה מאוד...
באתי לחזק ויצאתי מחוזק

1700 ב chess cube זה לא רע בכלל. לגבי הפתיחות אני מסכים כרגע עם המורה שלך כי שחקן ברמה של 1600 חייב להכיר קודם את ה4 ולפתח את הטקטיקה שלו. הרצאות וידאו זה גם טוב, תלוי איפה ובאיזה נושא. אולי הרצאות של אנדרו מרטין, ניייגל דיוויס של chessbase, או יוגין פרלשטיין ב chess lectures. דניס מונוקרוסוס ב chess videos ובכל מקום אחר. בכל זאת יש כמה ספרים נחמדים כמו my system של נימזוביץ או how to reassess your chess של סילמן שאתה בטח מכיר אותו מ chess.com. וכמובן הסדרה של קספארוב my great predecessors

הייתי ממליץ לך לנסות לשחק ב internet chess club, אתר בתשלום אבל עם הרבה דברים נחמדים, אחד המקומות היותר טובים לשחק משחק ארוך. בכלל, האתר הזה ופליצייס נחשבים לאתרים הכי טובים. לא תמצא את היקארו נאקמורה ב chesscube.

טוב שאתה לא עובד יותר מ3 שעות ביום, מעבר לזה זה באמת פחות יעיל....

לגבי שיעורים פרטיים, לא יודע כמה אתה משלם באינטרנט ואיך המורה שלך, בגדול עדיף למצוא מורה פנים אל פנים. אם אתה גר באיזור המרכז, יש הרבה רבי אמנים שיסכימו לבוא אליך במחירים שונים, או ברמה שלך גם שחקנים ברמה נמוכה יותר במחיר מוזל.

אפילו אם אתה לא רוצה לשחק בתחרויות, הייתי מגיע למועדון הקרוב למקום מגורייך, סתם לצפות במשחקים ולשחק בליצים עם אנשים, אולי תצטרף לחוג למבוגרים. דרך האינטרנט אנחנו יכולים לתת טיפים, אבל אם תרכוש חברי שחמט בשר ודם הם יוכלו לעזור לך לראות את החולשות שלך.
"זה מסע מאוד כבשי. מסע טיפוסי של כבש" - הכהן הגדול
איתי ז.
משתמש ותיק

הודעהעל ידי Uri Blass » 28/10/2010 06:49

לגבי המשחק אז חשיבה נכונה באמת היתה מונעת חלק מהטעויות שהיו(במיוחד 18.צ-ח3 שמפסיד את הצריח מול ר:ח3 ולמזלך גם היריב לא ראה את זה) .

אני יכול לספר שכשאני הייתי ברמה תחרותית שקרובה ל1600 שמתי לב שאחת הסיבות לשגיאות שלי היא פשוט חוסר תשומת לב למסע הקרוב שלי או למסע הקרוב של היריב אז פשוט שכנעתי את עצמי לשאול את עצמי במהלך המשחק לפני כל מסע מה המסעים האפשרים שלי ומה המסעים האפשרים של היריב(אחרי מסע מתוכנן שלי) במטרה למנוע טעויות כאלו.

זה לא היה שינוי טריביאלי מבחינתי ,וגם שידעתי עקרונית מה אני צריך לעשות כדי להמנע מחלק מהטעויות שלי היו מקרים ששכחתי ליישם את זה על הלוח(ופשוט ניסיתי לומר לעצמי לעשות את זה שוב ושוב גם בזמן שלא שיחקתי שחמט כדי שזה יכנס לי לראש).

כתוצאה מכך קיבלתי הרגלי חשיבה יותר נכונים, ועכשיו גם אם אני לא שואל את עצמי באופן מסודר אחרי כל מסע מה המסעים החוקים שלי ושל היריב אז אני נוטה לחשוב יותר לרוחב.
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי דורי23 » 28/10/2010 22:01

לגבי הפתיחות אני מסכים כרגע עם המורה שלך כי שחקן ברמה של 1600 חייב להכיר קודם את ה4 ולפתח את הטקטיקה

אני בטוח שאפשר לפתח טקטיקה גם בלי לשחק גמביטים ומשחקים חדים..
יש הרבה דרכים לעשות כל דבר. אני מטבעי לא שחקן טקטי כל כך.
אמנם אי אפשר ברמות האלה עדיין באמת לדעת מה הסטייל של השחקן
כי עדיין חסר המון ידע בכל הפרמטרים של המשחק,אבל בהחלט אפשר לראות לאיזה כיוון כל אחד יותר מתחבר באופן טבעי.
אני מרגיש שאני צריך לבנות את הידע מסביב למה שכבר יש, ולא להתחיל מאפס ולשנות את הכל.
כמו שאמרתי זה עדיין לא ברור לאיזה כיוון זה ילך. אני גם לא ממש אוהב ללמוד תאוריה שזה עוד בעיה..
כי אם באופן עקרוני אני לא מתכוון לשחק E4 בהמשך זה יהיה די טפשי להתחיל לבנות רפרטואר שלם על הסיגנון הזה.
אני מעדיף להשקיע את האנרגיה בללמוד פתיחות שאני ישאר איתן ולא במשהו זמני רק לתקופה הקרובה.

הרצאות וידאו זה גם טוב, תלוי איפה ובאיזה נושא. אולי הרצאות של אנדרו מרטין, ניייגל דיוויס של chessbase, או יוגין פרלשטיין ב chess lectures. דניס מונוקרוסוס ב chess videos ובכל מקום אחר. בכל זאת יש כמה ספרים נחמדים כמו my system של נימזוביץ או how to reassess your chess של סילמן שאתה בטח מכיר אותו מ chess.com. וכמובן הסדרה של קספארוב my great predecessors

יש לי כמה וכמה הרצאות של GM רומן דזינאשווילי(אם אני לא טועה הוא גם המורה של יוג'ין פרלשטיין) כמו כן בCHESS.COM יש המון שיעורי וידאו מוקלטים כמעט בכל נושא. ככה שאני די מסודר בקטע הזה.

לגבי שיעורים פרטיים, לא יודע כמה אתה משלם באינטרנט ואיך המורה שלך, בגדול עדיף למצוא מורה פנים אל פנים. אם אתה גר באיזור המרכז, יש הרבה רבי אמנים שיסכימו לבוא אליך במחירים שונים, או ברמה שלך גם שחקנים ברמה נמוכה יותר במחיר מוזל.

אני עובד איתו 8 שעות בחודש,שעתיים כל שבוע. הוא יחסית זול למה שראיתי שGM'S אחרים לוקחים (15 דולר לשעה)
זה דווקא די נוח לי העניין הזה שאני לא צריך להתחיל לרוץ למורים וגם יוצא שאני מחדד ככה את האנגלית שלי שזה גם טוב.
בינתיים זה בסדר :)

לגבי המשחק אז חשיבה נכונה באמת היתה מונעת חלק מהטעויות שהיו(במיוחד 18.צ-ח3 שמפסיד את הצריח מול ר:ח3 ולמזלך גם היריב לא ראה את זה) .

אני יכול לספר שכשאני הייתי ברמה תחרותית שקרובה ל1600 שמתי לב שאחת הסיבות לשגיאות שלי היא פשוט חוסר תשומת לב למסע הקרוב שלי או למסע הקרוב של היריב אז פשוט שכנעתי את עצמי לשאול את עצמי במהלך המשחק לפני כל מסע מה המסעים האפשרים שלי ומה המסעים האפשרים של היריב(אחרי מסע מתוכנן שלי) במטרה למנוע טעויות כאלו.

זה לא היה שינוי טריביאלי מבחינתי ,וגם שידעתי עקרונית מה אני צריך לעשות כדי להמנע מחלק מהטעויות שלי היו מקרים ששכחתי ליישם את זה על הלוח(ופשוט ניסיתי לומר לעצמי לעשות את זה שוב ושוב גם בזמן שלא שיחקתי שחמט כדי שזה יכנס לי לראש).

כתוצאה מכך קיבלתי הרגלי חשיבה יותר נכונים, ועכשיו גם אם אני לא שואל את עצמי באופן מסודר אחרי כל מסע מה המסעים החוקים שלי ושל היריב אז אני נוטה לחשוב יותר לרוחב.

URI,למה אתה מתכוון כשאתה אומר "חשיבה לרוחב"? לא בטוח שהבנתי בדיוק. בכל מקרה,
זה די נכון מה שאתה מתאר,שמתי לב גם אני ש90% מהבלנדרים שלי ,אני מזהה שניה אחרי ששיחקתי את המהלך.
מה שאומר שיכלתי למנוע אותם אם הייתי חושב נכון יותר ולא מוותר על עוד בדיקה אחרונה לפני שאני מבצע את המהלך.
קח בחשבון רק שרוב המשחקים שלי קצרים יחסית 30-60 דקות ככה שיש זמן מוגבל שאני יכול להרשות לעצמי לחשוב על כל צעד.
מה שיוצר מצב שלפעמים הבדיקה שאני עושה לפני הצעד היא חלקית ואז יוצא שאני מפספס פתאום איזה טקטיקה של היריב או שאני זורק איזה כלי.
ככל שאני מתקדם זה קורה הרבה פחות כמובן מבחינת התדירות,אבל עדיין יוצא שאני מבלנדר וזורק איזה כלי או איזה חייל -שניים,פעם בכמה משחקים.
לא אמור לקרות אחרי שעוברים 1600,אני יודע.
דורי23
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי Uri Blass » 28/10/2010 22:24

דורי23 כתב:
לגבי הפתיחות אני מסכים כרגע עם המורה שלך כי שחקן ברמה של 1600 חייב להכיר קודם את ה4 ולפתח את הטקטיקה

אני בטוח שאפשר לפתח טקטיקה גם בלי לשחק גמביטים ומשחקים חדים..
יש הרבה דרכים לעשות כל דבר. אני מטבעי לא שחקן טקטי כל כך.
אמנם אי אפשר ברמות האלה עדיין באמת לדעת מה הסטייל של השחקן
כי עדיין חסר המון ידע בכל הפרמטרים של המשחק,אבל בהחלט אפשר לראות לאיזה כיוון כל אחד יותר מתחבר באופן טבעי.
אני מרגיש שאני צריך לבנות את הידע מסביב למה שכבר יש, ולא להתחיל מאפס ולשנות את הכל.
כמו שאמרתי זה עדיין לא ברור לאיזה כיוון זה ילך. אני גם לא ממש אוהב ללמוד תאוריה שזה עוד בעיה..
כי אם באופן עקרוני אני לא מתכוון לשחק E4 בהמשך זה יהיה די טפשי להתחיל לבנות רפרטואר שלם על הסיגנון הזה.
אני מעדיף להשקיע את האנרגיה בללמוד פתיחות שאני ישאר איתן ולא במשהו זמני רק לתקופה הקרובה.

הרצאות וידאו זה גם טוב, תלוי איפה ובאיזה נושא. אולי הרצאות של אנדרו מרטין, ניייגל דיוויס של chessbase, או יוגין פרלשטיין ב chess lectures. דניס מונוקרוסוס ב chess videos ובכל מקום אחר. בכל זאת יש כמה ספרים נחמדים כמו my system של נימזוביץ או how to reassess your chess של סילמן שאתה בטח מכיר אותו מ chess.com. וכמובן הסדרה של קספארוב my great predecessors

יש לי כמה וכמה הרצאות של GM רומן דזינאשווילי(אם אני לא טועה הוא גם המורה של יוג'ין פרלשטיין) כמו כן בCHESS.COM יש המון שיעורי וידאו מוקלטים כמעט בכל נושא. ככה שאני די מסודר בקטע הזה.

אני עובד איתו 8 שעות בחודש,שעתיים כל שבוע. הוא יחסית זול למה שראיתי שGM'S אחרים לוקחים (15 דולר לשעה)
זה דווקא די נוח לי העניין הזה שאני לא צריך להתחיל לרוץ למורים וגם יוצא שאני מחדד ככה את האנגלית שלי שזה גם טוב.
בינתיים זה בסדר :)

URI,למה אתה מתכוון כשאתה אומר "חשיבה לרוחב"? לא בטוח שהבנתי בדיוק. בכל מקרה,
זה די נכון מה שאתה מתאר,שמתי לב גם אני ש90% מהבלנדרים שלי ,אני מזהה שניה אחרי ששיחקתי את המהלך.
מה שאומר שיכלתי למנוע אותם אם הייתי חושב נכון יותר ולא מוותר על עוד בדיקה אחרונה לפני שאני מבצע את המהלך.
קח בחשבון רק שרוב המשחקים שלי קצרים יחסית 30-60 דקות ככה שיש זמן מוגבל שאני יכול להרשות לעצמי לחשוב על כל צעד.
מה שיוצר מצב שלפעמים הבדיקה שאני עושה לפני הצעד היא חלקית ואז יוצא שאני מפספס פתאום איזה טקטיקה של היריב או שאני זורק איזה כלי.
ככל שאני מתקדם זה קורה הרבה פחות כמובן מבחינת התדירות,אבל עדיין יוצא שאני מבלנדר וזורק איזה כלי או איזה חייל -שניים,פעם בכמה משחקים.
לא אמור לקרות אחרי שעוברים 1600,אני יודע.

שאני אומר חשיבה לרוחב אני מתכוון לדאוג שחלק מהזמן שלי ינוצל כדי להמנע מפספוס וריאנטים קצרים(בדומה לדרך שמחשב פועל).
האמת היא שהמשחקים ששיחקתי בדרך כלל היו בקצב איטי יותר מ30-60 דקות למשחק כך שהיה לי יחסית יותר זמן לדאוג לזה(ובכל זאת בשלב שהייתי ברמה של 1600 גם בקצב איטי היו לי מקרים שזרקתי כלים(ולמדתי להפחית את התדירות שזה קורה)
אני לא אומר שזה לא יכול לקרות לי היום כי בסך הכל אני בן אדם ולא מחשב אבל הפחתת התדירות שדברים כאלו קורים בקצב של 90+30 הביאה לשיפור ברמה שלי(והנושא הזה לא רלבנטי רק לטקטיקה פשוטה כמו המקרה של ר:ח3 ויכול להיות גם מסע עמדתי טוב ששחקן פשוט לא הביא בחשבון).
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי דורי23 » 28/10/2010 23:46

שמתי לב שככל שאני מתקדם,צורת החשיבה משתנה.
אם נגיד כשהיייתי מסתכל על פוזיציה לפני 4-5 שנים אז קודם כל הייתי באמת מקפיד ובודק את כל האיומים,משבצת אחר משבצת ומנסה להבין מה היריב מתכנן לי
ורק אחר כך מחפש דרכים לתקוף ו/או לשפר את העמדה שלי,אז היום זה עובד קצת אחרת.
אני מסתכל על העמדה וכאילו בצורה אוטומטית אם יש איזה שהוא איום ברור אני רואה אותו בלי ממש לחפש.
שזה מצד אחד טוב כי זה חוסך לי זמן וזה מראה שאני מתקדם והמוח יודע כבר בצורה טבעית לסנן דברים שלא חשובים.
רק שזה יוצר בעיה אחרת,זה גורם לי לפעמים בכל זאת לפספס גם דברים שהם הכי אובייס.
כי אם לא ראיתי איום ישר על הסריקה הראשונה אז אני עובר הלאה ומתחיל להעריך את הפוזיציה,מי מוביל,כמה,למה?,איך לשפר את העמדה,בונה תוכנית
וכו' ובסוף אחרי שחשבתי 5 דקות על צעד,בניתי תוכנית שנראת לי הכי נכונה,כשאני עושה בסוף את המהלך אני פתאום קולט שהוא בכלל לא רלוונטי
כי זרקתי חייל או שפיספסתי הזדמנות לקחת כלי מהיריב. והרי איך לא ראיתי את זה? אם 5 דקות אני בוחן את הלוח ובונה תוכנית ומחשב 5 צעדים קדימה
איך יכול להיות שאת הדבר הכי פשוט לא ראיתי? זה כמו קצר כזה,שהמוח לשניה אחת מפספס ולא שם לב לדבר הכי בנאלי שיכול להיות.
דורי23
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי דורי23 » 01/11/2010 21:32

עידכון:
טוב,אז אחרי השיעור האחרון שלי עם המורה ביום שישי,הגעתי למסקנה שזה פשוט לא זה ואמרתי לו שאני מפסיק ללמוד אצלו.
זה פשוט מסובך מידי ללמוד ככה. תחשבו שהאנגלית שלי לא ממש טובה,ככה שיוצא שכל שאלה שהוא שואל,או פוזיציה שהוא מראה לי
אני צריך גם להתרכז בשיעור וגם לתרגם את הכל בראש מאנגלית לעברית ובחזרה לאנגלית,וגם לכתוב את הכל. (בצא'ט)
מה שגורם לי לאבד ריכוז מאוד מהר.. זה לא צורה ללמוד ככה.
נראה לי שאני צריך עכשיו לחפש לי מורה ישראלי טוב (עדיף פרטי) יש מישהו מומלץ? אני מת"א.

הנה משחק ששיחקתי היום נגד ישראלי בCHESS.COM הוא טוען שהוא שיחק שנה שעברה בליגה ב
סך הכל הוא שיחק לא נורא כל כך,עד שהגענו לסיום ושם הוא נפל.
זה משחק של 20 דקות לכל צד,ואני בלבן.
1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.Nf3 d5 4.Nc3 c5 5.e3 cxd4 6.exd4 Nc6 7.Be2 Bd7 8.O-O Bd6 9.a3 O-O 10.cxd5 Nxd5
11.Nxd5 exd5 12.Be3 Re8 13.Rc1 Bg4 14.b4 Ne7 15.Bb5 Rf8 16.Re1 a6 17.Bd3 Nf5 18.h3 Bxf3 19.Qxf3 Nxe3 20.Rxe3 Rc8
21.Rxc8 Qxc8 22.Re1 Re8 23.Rxe8+ Qxe8 24.Qd1 Qe7 25.Qe2 Qxe2 26.Bxe2 f5 27.Bf3 Kf7 28.Bxd5+ Kf6 29.Bxb7 a5 30.bxa5 Bxa3
31.f4 Bd6 32.g3 Ke7 33.a6 Bb8 34.Kf2 Kd6 35.Ke3 g6 36.Kd3 Ba7 37.Kc4 Bb6 38.Bd5 Ba7 39.Bf7 Bb6 40.h4 Ba7
41.Bg8 h6 42.Bf7 g5 43.hxg5 hxg5 44.fxg5 Ke7 45.Bg6 Kf8 46.Bxf5 Kg7 47.d5 Bb8 48.g4 Ba7 49.d6 Bb6 50.d7 Kf7
51.a7 Bxa7 52.d8=Q Be3 53.g6+ Kg7 54.Qe7+ Kh6 55.Qxe3+ Kg7 56.g5 Kf8 57.Qe5 Kg8 58.Be6+ Kf8 59.g7+ Ke7 60.Bf5+ Kf7
61.g6+ Kg8 62.Be6# 1-0
דורי23
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי Uri Blass » 02/11/2010 00:06

אני יכול להמליץ לך על האמן יוסי שוצמן.
סתו ברנר שלמד אצלו התקדם די מהר כך שאני מניח שהוא מורה טוב(לא שלמדתי אצלו,ואני לא למדתי באופן פרטי אצל אף מורה ולכל היותר למדתי במסגרת של קבוצה,ולדעתי זה לא היה מרכיב מרכזי בהתקדמות שלי בשחמט).

אני גם יכול ללמד אותך(מד כושרי בין 2000 ל2100 בשנים האחרונות), ואני מניח שאני אקח מחיר זול יותר מיוסי שוצמן(אם כי אני לא יודע מה המחירים שלו) אבל אני מניח שיוסי שוצמן יכול לעזור לך יותר(גם כי הוא שחקן טוב יותר ממני וגם כי יש לו יותר נסיון ממני בקטע של ללמד שחמט).

הסתכלתי במשחק שלך ולא ברור לי הפחד שלך לקחת את הרגלי ד5(זה היה נותן לך רגלי יותר למרות שלא ברור אם מדובר ביתרון שמספיק לזכיה).
משום מה החלטת להתגונן מאיומים שאינם קיימים בשורה האחורית ולא לקחת את ד5(במקום 22.צ-ה1 או 24.מה-ד1 היה עדיף מה:ד5 ואין מה לחשוש משח בשורה האחורית בגלל ר-ו1)

אחרי חילופי מלכות המשחק היה צריך להסתיים בתיקו אילו שחור היה משחק ר-ה7 כי גם לבן לא יכול להתגונן מר-ו6 ור:ד4
חוץ מזה היו אי דיוקים עמדתים במשחק אבל לא אדון עליהם בהודעה זאת.
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי דורי23 » 02/11/2010 00:34

24.QD1
זה כדי למנוע מצב של Qa4.
שאחרי זה אין הגנה ל חייל של א3. הדבר הראשון שעלה לי לראש זה שהמלכה לא תוכל להגן על החייל כי מ א1 לא עובד בגלל הרץ השחור.
הייתי גם בלחץ די גדול של זמן 5-6 דקות וליריב היה כפול זמן..
ולכן העדפתי לשחק מהלך שלא יסכן אותי מאשר להתחיל לחשב וראציות, מה שהיה מבזבז לי די הרבה זמן.
מה שכן עכשיו אני רואה שאחרי Qxd5 אני יכול פשוט לקחת את החייל ב ב7 או את הרץ השחור ואז לא משנה מה השחור יעשה אם יקח את החייל בא 2 או שח עם המלכה או שיגן/יזיז את הרץ א
בכל מקרה הייתי מרוויח,אתה צודק לגמרי.
אבל כל זה נורא קל לחשב אחרי המשחק.. :)
יש גם אופציה של /Qxd5 Qd7 25.BC4 שגם אותה צריך לחשב..
בקיצור יותר מידי חישובים במעט מידי זמן (בשבילי לפחות, שאני לא משחק טוב מהר)
כשאני בלחץ של זמן אני מעדיף לשמור את הפוזיציה כמה שיותר פשוטה ולהימנע מעימותים שיבזבזו לי זמן יקר.

חוץ מזה היו אי דיוקים עמדתים במשחק אבל לא אדון עליהם בהודעה זאת

דווקא זה החלק שהכי מעניין אותי ויכול לעזור לי להתקדם,באיזה אי דיוקים מדובר ולמה?

אני יכול להמליץ לך על האמן יוסי שוצמן.

אני יברר לגביו,תודה!
דורי23
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי Uri Blass » 02/11/2010 01:06

אני מודה שאני לא יודע הכל בנושא של אי דיוקים עמדתים(וזאת אחת הסיבות שאני לא שחקן חזק יותר) אבל 7.ר-ה2 נראה לי לא טוב כי זה איבוד טמפו במקרה ששחור משחק ד:ג4

בספר הפתיחות במחשב שלי אני רואה שמופיעים המסעים ג:ד5 ור-ז5 ואפשרי גם ג5 שפחות מקובל.

אני הייתי מעדיף לפתח כלים על ידי 9.ר-ז5 ולא לשחק 9.א3

המסע 14.ב4 נראה לי לא הכי טוב ונראה לי שהוא מחליש את הרגלים הלבנים.
שחור לא היה צריך לענות 14...פ-ה7 והיה יכול לשחק 14...א5 כאשר אם לבן משחק ב5 ואחר כך א4 אז שחור שולט על הערוגה ב4 ושחור עדיף.
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי דורי23 » 02/11/2010 04:10

אני מודה שאני לא יודע הכל בנושא של אי דיוקים עמדתים(וזאת אחת הסיבות שאני לא שחקן חזק יותר) אבל 7.ר-ה2 נראה לי לא טוב כי זה איבוד טמפו במקרה ששחור משחק ד:ג4

בספר הפתיחות במחשב שלי אני רואה שמופיעים המסעים ג:ד5 ור-ז5 ואפשרי גם ג5 שפחות מקובל.

תודה על התגובה:)
זה בהחלט איבוד טמפו,על זה אין ויכוח,העניין הוא שלא היה לי יותר מידי מה לעשות.
רציתי להצריח כמה שיותר מהר והעדפתי לשמור בינתיים את הרץ השחור ולא להוציא אותו.
כעיקרון אני לא אוהב את הקונספט של ר-ז5 למרות שזה כמובן מהלך מהספר שנחשב אולי הכי טוב וזאת אופציה שחוזרת על עצמה אגב בהרבה פתיחות של ד4.
אני לא אוהב את המהלך הזה. לרץ השחור יש לפעמים תפקיד חשוב מאוד בשמירה על החיילים בצד של המלכה ולכן אני מעדיף להוציא אותו אחרון
וגם יש את העניין שב ז5 הוא תמיד הופך למטרה ובסוף אין ברירה אלא להחליף אותו עם הפרש או להזיז אותו למשבצת שבה הוא פסיבי למשך כל המשחק.
לא אוהב את הצעד הזה.
ג5 לא בא בחשבון מבחינתי,זה מחליש את המשבצת של ג4 וה4 (כי המטרה שלי הייתה בסופו של דבר להוציא מהמשחק את החייל בד5.)
יכול להיות שהכי טוב היה לי פשוט להחליף את ג עם החייל בד5 ורק אחר כך להוציא את הרץ הלבן.
הייתה גם אופציה של ז3 ואחר כך לשים את הרץ הלבן בז2 בתקווה שהאלכסון ח1-א8 יפתח באיזה שהוא שלב,אבל לא הייתי בטוח בזה
ולכן שיחקתי בסוף ר ה2

לגביי 14,אחרי א5 ב5,הפרש זז ומה בעצם נותן לשחור השליטה ב ב4 ? אני רואה שהחייל בא3 יכול להיות אולי בעיה,אבל יש רץ לבן באיזור,מלכה ו2 צריחים שיכולים לשמור,ככה שייקח הרבה זמן לשחור לעשות משם משהו, מה אני מפספס?
דורי23
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי Uri Blass » 02/11/2010 07:41

לגבי המסע ה14 אז אחרי
14...א5 15.ב5 פ-ה7 אם לבן שומר באופן פסיבי על הרגלי א3 על ידי מסע כמו 16.מה-ד3 שמומלץ על ידי המחשב(וכנראה שזה פחות גרוע מהמסע א4) אז מדובר ברגלי חלש שצריך שמירה וזה גם יתרון עמדתי לשחור(לשחור יש גם רגלים אחרים שהוא יכול להתקיף כמו הרגלי ד4 והרגלי ב5,ונראה לי שהיוזמה היא של שחור ששחור יכול להתקיף את ד4 על ידי מסעים כמו פ-ו5 ומה-ב6 או מה-ו6 כאשר אם יקח את הרגלי ד4 אז פרש ד4 יאיים על ב5 ומכאן שלקיחה של הרגלי ד5 שאפשרית אחרי ר:ו3 ר:ו3 יכולה לא להספיק ללבן , וללבן יש בעיה להגן על כל הרגלים שלו).
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי דורי23 » 02/11/2010 19:46

כן,יש היגיון במה שאתה אומר.
בכל מקרה זה לא הכי חכם שכל הכלים הכי חזקים עסוקים בלהגן על החיילים,
קצת קשה במצב כזה לנסות וליצור משהו בהתקפה.
כנראה ש 9. א3 לא היה הצעד הכי חכם. (מזל שהיריב שלי לא קלט את זה)
דורי23
משתמש מתחיל

הקודם

חזור אל לימוד ופיתוח

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד