ההתחלה שלי בשחמט

חוקי השחמט, והמדריך השלם להישרדות ימצאו כאן

המנהלים: dylam1, SD2006, Uri Blass, יהודה, SIMOND15

ההתחלה שלי בשחמט

הודעהעל ידי Uri Blass » 24/12/2011 11:23

בנושא זה אספר על ההתחלה שלי בשחמט,ואני מציע שגם אחרים יספרו על ההתחלה שלהם.

אבא שלי לימד אותי שחמט שהייתי בגיל 7 או 8 אחרי שלימד אותי בחצי שעה את כל החוקים של המשחק.
במשחק הראשון הפסדתי,ואבא שלי הסביר לי שזה לא רעיון טוב לפתח את המלך בפתיחה.

בהמשך אבא שלי נתן לי פור שהיה בהתחלה מלכה ו2 צריחים.
בהתחלה הוא ניצח גם עם הפור הזה ושהצלחתי לנצח אותו הוא הקטין את הפור למלכה וצריח ושהצלחתי לנצח אותו שוב הוא הקטין את הפור לפור מלכה ושהצלחתי לנצח אותו שוב הוא לא הקטין את הפור אלא פשוט שיחק איתי בלי פור.

כמה שבועות אחרי שלמדתי מאבא שלי את החוקים לימדתי את עופר ברוק.
במשחק הראשון ניצחתי אותו אבל במשחק השני הוא כבר הצליח לנצח אותי.

מספר חודשים אחרי שלמדתי שחמט אבא שלי לקח אותי למועדון שחמט ביכורי העתים שהמדריך באותו זמן היה משה צ'רניאק.
והדבר הראשון שהראו לי היתה הבעיה הבאה שפתרתי בהצלחה תוך חצי דקה.

תמונה

לא קיבלתי במועדון הדרכה טובה ומעולם לא היה לי מדריך שלימד אותי לחשוב כמו שצריך במשחקים.

התחרות הראשונה בה שיחקתי היתה תחרות בלתי מדורגים שהייתי ילד בן 10.
רוב המשתתפים בתחרות היו מבוגרים.
בתחרות ניצח עופר ברוק(שקיבל דרגה חמישית בזכות זכייתו) לפני אברהם קדימה ואז עוד לא היה מד כושר.
עופר ברוק חשש באותה תחרות מיריביו המבוגרים ופתח ד4 בטיעון שסטטיסטית ד4 מוביל לתיקו יותר מהמסע ה4 אבל זה לא עזר לו למנוע מעצמו זכיה בתחרות.

אני גמרתי את התחרות עם תוצאה של 3.5 מ-11
אני זוכר שבאחד המשחקים ניצחתי יריב מבוגר אחרי שהיריב נפל במלכודת תיאורטית בהגנת פטרוב(ה4 ה5 פ-ו3 פ-ו6 פ:ה5 פ:ה4? מה-ה2 פ-ו6?? ואת ההמשך אתם יכולים לנחש)

הקצב היה שעתיים ל40 מסעים אבל אני בפועל ניצלתי בערך חצי שעה בלבד ובכל מקרה לא יותר משעה למשחק(לא היה לי מאמן שהדריך אותי לחשוב יותר ותופעה זאת נמשכה לאורך כל ההתחלה שאני כותב עליה כי אני לא כותב פה על משחקים ששיחקתי אחרי שעברתי את גיל 13).

למרות המשחק שציינתי רמת התחרות היתה יחסית גבוהה לתחרויות בלתי מדורגים ,ועל רמת התחרות תעיד העובדה שיונתן שמר(צעיר ממני ביותר משנה) שסיים בה אחרון ניצח בתחרות בלתי מדורגים אחרת של ילדים במקום אחר, והשיג דרגה חמישית.

בין משתתפי התחרות היתה נערה אחת בשם פנינה רוזנבלט שהיתה מבוגרת ממני ב4 שנים(אני חושב שרשומה באיגוד היום כפנינה זקרויסקי) שניצחה אותי וגמרה עם תוצאה של 50 אחוז.

התחרות השניה ששיחקתי בה לפי זכרוני בה אפשר היה להשיג דרגה היתה תחרות בקייטנת שחמט של ילדים בקיץ.
סיימתי בה עם 50% ותוצאה של 4.5 מ-9 ושוב בתחרות זכה עופר ברוק שהיה המדורג היחיד שנרשם לקייטנה.

סבלתי בתחרות הזאת מחוסר מזל של השיטה השויצרית.
הגעתי בתחרות הזאת למצב שיש לי 4.5 מ-7
קיבלתי בסיבוב הלפני אחרון את השחקן שסיים שני והפסדתי לו ואז קיבלתי בסיבוב האחרון את עופר ברוק שסיים ראשון(מאחר שהוא כבר שיחק עם כל המדורגים מעלי) וגם לו הפסדתי.

מאוחר יותר(אני לא לגמרי בטוח בסדר הכרונולוגי) נרשמתי לחוג בשחמט בבית ספר יסודי שהייתי בכיתה ה,והייתי הלוח הראשון בבית ספר שלי
והשגתי נצחונות במשחקים מול תלמידי בתי ספר יסודים אחרים.

בזמן שהייתי בכיתה ו הוצע לי להשתתף בתחרות בלתי מדורגים להשגת דרגה מול ילדים אחרים בבית ספר יסודי(ובאותו זמן החליטו שיהיה מד כושר לכלל השחמטאים כך שקיבלתי מד כושר התחלתי של 1450 שצריך היה להשיג 1520 לקבלת דרגה מה שאומר שהיה צריך 7.5 מ-9 כדי לקבל דרגה חמישית).

הרבה מהמשתתפים היו תלמידים בבית ספר למחוננים מה שלא עזר להם כי ניצחתי את התחרות עם תוצאה של 9 מ-9 לפני יובל הלפרין שסיים עם 7.5 מ-9 וגיורא הרמן שסיים עם 6.5 מ-9

התחרות הבאה ששיחקתי היתה תחרות מדורגים ברמת השרון שהיתה פתוחה לנוער עד גיל 18 שהתקיימה בחופש הגדול שאחרי שגמרתי כיתה ו(הייתי אז בן 12 ו7 חודשים).
במשחק הראשון שם הגעתי להישג חיי באותו זמן
שניצחתי דרגה רביעית מבוגר ממני בשנתיים בערך(שמו אהוד ויילר שכרגע לא רשום באיגוד אם זכרוני לא מטעה אותי) שזכיתי ברגלי וניצלתי את היתרון בסיום.

במשחק הזה ניצלתי רק 55 דקות מתוך שעתיים כאשר אני זוכר שבחלק מהמשחקים חשבתי קצת יותר אבל בשום משחק לא הייתי קרוב לדוחק זמן, והשיא של הזמן שחשבתי אם אני זוכר נכון היה שחשבתי שעה ו20 דקות).

בתחרות הזאת ניצח עופר ברוק כאשר אני סיימתי עם תוצאה של 4.5 מ-9 אבל למעשה למעט המשחק הראשון כל הנקודות שלי הושגו מול שחקנים בדרגה חמישית שגמרו מתחתי.
בכל זאת מדובר בהצלחה שגרמה לי להתקדם במד כושר לכיוון ה1600 אבל כמובן שלא מספיק לדרגה רביעית

באחד המשחקים שם אני זוכר שחשבתי לשחק בכלי והזזתי את היד לכיוון הכלי אבל ראיתי ברגע האחרון שאני מפסיד אם אני משחק עם אותו כלי כך שמשכתי את היד ברגע האחרון ,והיריב(שאני לא זוכר את שמו) טען אחרי המשחק שהיה לי מזל.

אחרי תחרות זאת היתה תקופה שפרשתי משחמט,ולקחתי את המשחק יותר ברצינות רק בגיל מבוגר יותר.
Uri Blass
אחראי

Re: ההתחלה שלי בשחמט

הודעהעל ידי יהושע » 24/12/2011 18:11

אתה זוכר את כל זה או שזה רשום לך איפשהו ?
יהושע
משתמש קבוע

הודעהעל ידי Uri Blass » 24/12/2011 18:36

כל זה מהזכרון שלי.

אני כמובן לא זוכר כל דבר מהתקופה הזאת, והזכרון שלי רחוק מלהיות מושלם(אני למשל לא זוכר רשימה מלאה של משתתפי התחרויות בהם שיחקתי שהייתי ילד ובודאי שאני לא זוכר משחקים שלמים מהזמן שהייתי ילד ולכל היותר אני זוכר פרטים חלקים) אבל סיפרתי חלק מהפרטים שאני כן זוכר.
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי פז » 24/12/2011 18:47

Uri Blass כתב:כל זה מהזכרון שלי.

אני כמובן לא זוכר כל דבר מהתקופה הזאת, והזכרון שלי רחוק מלהיות מושלם(אני למשל לא זוכר רשימה מלאה של משתתפי התחרויות בהם שיחקתי שהייתי ילד ובודאי שאני לא זוכר משחקים שלמים מהזמן שהייתי ילד ולכל היותר אני זוכר פרטים חלקים) אבל סיפרתי חלק מהפרטים שאני כן זוכר.

אני זוכר אותה מהמכולת...
פז
זומבי

הודעהעל ידי shy1997 » 26/12/2011 23:31

כשהייתי קטן,בכיתה ג,אבא שלי לימד אותי את החוקים,אהבתי את המשחק וביקשתי מההורים שלי לקחת אותי לחוג בבית הספר.
בחוג ליגה אותי המורה ויקטור פריידלס שעד היום מלמד בתל אביב,ויצא לי לשחק נגדו בזק.
בקיצר,הוא שלח אותנו לתחרות בתל אביב,תחרות של שחקנים לא מדורגים,באותה תחרות הפסדתי לשלושה שחקנים ע"י מט סנדלרים.
לשחקן אחד הפסדתי במשחק ארוך,ובסיבוב החמישי קיבלתי ניצחון טכני. כך יצאתי עם 1 מ-5 עם ניצחון טכני.
עברה לה שנה וכך אני ממשיך עם השחמט,אימן אותי אלי לוי,והוא שלח אותי לשחק באטיוד רמת גן הצעירה,ברמת גן ישנם רמות,אפרוחים למתחילים,שועלים,אריות,ולאחר מכן המדורים,בשביל לעלות רמה צריך לנצח בתחרות מקום 1-5 לפי מיטב זיכרוני.
בגלל שהייתי בכיתה ד הייתי ישירות באריות בגלל גילי,ובאותה תחרות זכיתי מקום 5 ועליתי ישירות לאריות.
בתחרות הראשונה שלי במדורגים לקחתי מקום 7 בפליאה גדולה,חשבתי שאקבל מקום נמוך בהרבה,באותם ימים שיחק השחקן יהונתן שיף,שהיה ילד הפלא של המועדון,ולקח ראשון כמעט בכל תחרות(או בכל תחרות) שהייתה.
בתחרות השנייה שלי שיחקתי משחק ראשון מול יובל ויבורסקי,שאז היה שחקן חזק יחסית,הפסדתי,את משחקים 2,3,4 ניצחתי,משחק חמישי שיחקתי מול עוד שחקן חזק של אותה תקופה,דניאל אייזנברג,והצלחתי לנצח כאשר המצב הוא לי בלבן:מהו1 מלך לא חשוב.שחור:מח1 חייל ח2.
ולבסוף לקחתי מקום שלישי עם 4 מ-5.
כך המשכתי והמשכתי בעליות וירידה אחת.והגעתי ליום זה באושר.
לפי סקר דפי זהב,נמצא שכל מי שקורא חתימה זאת,ו"משקיע מזמנו",משועמם...

עם אהבתם את חתימה זאת,הביאו אותה בלייק!
אההה זה לא פייסבוק... נו טוב...
shy1997
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי נעם דובב » 27/12/2011 01:35

אורי, רעיון יפה לדיון!
נהניתי לקרוא את ההתחלה שלך ושל שי.
נעם דובב
משתמש ותיק

הודעהעל ידי איתי וסטרייך » 27/12/2011 08:40

חלק א': בתחילת גן חובה אמא שלי החליטה ללמד אותי שחמט. אני זוכר שני אירועים משעשעים האותו זמן: הראשון הוא שבאחד המשחקים עשיתי הצרחה בשני מהלכים (מ-ו1 ואז מ-ז1 עם צ-ו1) והשני הוא ששני רגלים שלנו רצו על אותו הטור, אמא שלי הכתירה ומיד אז אני- אך היא אכלה את מלכתי. אני זוכר שאמרתי לעצמי ש"שחמט הוא משחק אכזרי" כתוצאה מכך (בדמקה, למשל, אתה יכול "להכתיר" אפילו 3 תורות אחרי יריבך). עם זאת, המשכתי לשחק וליהנות ועד מהרה התחלתי גם לנצח. אמא שלי רשמה אותי לחוג עם ילדי כיתה א' (כשאני בגן!) והייתי בין המצטיינים שם (כשאפילו זכיתי במדליית הרצינות). התחרות הראשונה בה שיחקתי הייתה אליפות המכבים לגן עד ב' (כשאני גן), שם אני למדתי את מט הסנדלים (למזלי, הוא שוחק מולי במשחק שהתברר כלא תחרותי) והשתמשתי בו פעמיים. אני זוכר גם ניצחון בו הייתי מול ילד בכיתה א', סיבוב 4, שנינו ללא מלכה (כל אחד זכה בשניה- זו לא הייתה חלופה) ואיכשהו הצלחתי להנחית מט. הייתי עם 4 מ-4, אך במשחק החמישי חטפתי מט נשיקת רעל ב-ז2 מול המנצח של התחרות...
תחרות המדורגים הראשונה שלי הייתה בפורים 2006 והשגתי 2 מ-5 מול שחקנים חזקים יותר (וזכיתי בפרס מפתיע). אני זוכר שבסיבוב האחרון הייתי ללא מלכה, אך עם פרש שזכה לעשות שח מלכה (וכתוצאה מכך לנצח ולתת ליריבי לבכות...)
זוהי תחילת הקריירה שלי בשחמט. אני צריך ללכת, אז אוסיף את השאר מאוחר יותר. המשך בהמשך...
נערך לאחרונה על ידי איתי וסטרייך בתאריך 27/12/2011 19:22, נערך פעם אחת בסך הכל.
1920, 1938, 1977, 1989, 1957 ,1969 ,1955 ,1913 ,1912 ,1906 ,1838 ,1823 ,1663 ,1657 ,1651 ,1581 ,1536 ,1479 ,1498 ,1419 ,1383 ,1368 ,1350
איתי וסטרייך
משתמש קבוע

הודעהעל ידי Uri Blass » 27/12/2011 10:04

אני כמעט מעולם לא שיחקתי בתחרויות לא לדירוג שהתחלתי ולמעשה כל המשחקים שלי לפני התחרות הראשונה לדירוג היו משחקים שאינם במסגרת תחרות כלשהי(בעיקר משחקים עם אבא שלי ומשחקים עם עופר ברוק).

המשחקים היחידים שאפשר להגיד שהם במסגרת תחרותית לא למד כושר בזמן שעליו אני מדבר הם אליפות בית הספר בה ניצחתי שהייתי ילד בכיתה ה אבל אז זה כבר היה אחרי ששיחקתי בתחרות לצורך דירוג,ותחרויות שבית הספר היסודי שלי שיחק מול בתי ספר אחרים.
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי איתי וסטרייך » 27/12/2011 19:38

חלק ב': לאחר כשנתיים בישוב שלי (מתן) הייתי צריך להתקדם וכתוצאה מכך עברתי ללמוד בפתח תקווה (שם לימד אותי אותו מאמן שלימד אותי בשנה הראשונה שלי במתן) ואף התחריתי שם בתחרות שבועית. בשנה הראשונה שם השקעתי מאד (ובסופה זכיתי בגביע הראשון שלי!) אך בשנה השנייה אימי הציבה לי אולטימטום: לוותר או על החוג, או על התחרות (כי לא היה לה כוח לקחת אותי שוב ושוב). בחרתי להישאר בתחרות וניתן לומר שזה די הקשה עליי להתקדם. עם זאת, בתום אותה שנה החליט ליאור אייזנברג להעלות את הרמה במתן והחזיר את כולם, כולל אותי. במתן הייתה גם כן תחרות שבועית (אזורית) והצלחתי לקחת מקום ראשון בשלושת הסבבים הראשונים ובתחרויות שביניהן! לצערי, בסבב האחרון נחלשתי משמעותית, אך חובה להודות שמגיע גם לשחקנים אחרים לזכות...
באותה התקופה מד הכושר שלי היה די תקוע על 1368. כיום אני יודע שחוסר התחרותיות מולי הקשה עליי מאד לקחת צעד קדימה ולהיות מה שאני היום. בבית הספר שלי הייתי המוביל הבלתי מעורער, בישוב הייתי ראשון ולא יצא לי לשחק מחוץ לישוב. לאחר חופש בו כלל לא שיחקתי, נהייתי שחקן אפור וחלש שזורק כלים בלי הפסקה. הקריירה שלי עמדה בסכנה...
עם זאת, אז הצליחה הרמה לעלות (הרבה בזכות הגעתו של בנימין לוי לישוב) ויכולתי לעשות את הפריצה שלי שהביאה אותי עד למקום בו אני נמצא כיום.
1920, 1938, 1977, 1989, 1957 ,1969 ,1955 ,1913 ,1912 ,1906 ,1838 ,1823 ,1663 ,1657 ,1651 ,1581 ,1536 ,1479 ,1498 ,1419 ,1383 ,1368 ,1350
איתי וסטרייך
משתמש קבוע

הודעהעל ידי שחקן שחמט » 27/12/2011 22:08

אני הלכתי לקייטנת משחקי חשיבה בחופש הגדול בכיתה א', שם התאהבתי במשחק השחמט.
החלטתי להירשם לחוג שחמט ושם כבר בהתחלה הייתי בין השחקנים הטובים.
העבירו אותי לחוג המתקדם יותר ושם באמצע הסמסטר התחלתי ללמוד בשיעורים פרטיים, תוך ממש מעט זמן הגעתי לרמה גבוהה הרבה יותר ועברתי לחוג הכי חזק במועדון שלנו.
שיחקתי בכמה תחרויות בכל הזמן הזה והצלחתי, והשנה באליפות הארץ הגעתי למקום השישי המכובד ועליתי לגמר בפעם הראשונה בחיי.
“Chess is 99 percent tactics”
(Teichmann)

"שחמט הוא אבן-הבוחן של האינטלקטואל."

– יוהאן וולפגנג פון גתה
שחקן שחמט
משתמש קבוע

הודעהעל ידי shy1997 » 27/12/2011 22:33

חשוב לי להזכיר שאפילו שזכיתי במקום הראשון,זאת הפעם הראשונה שלי שאני עולה לגמר.
לפי סקר דפי זהב,נמצא שכל מי שקורא חתימה זאת,ו"משקיע מזמנו",משועמם...

עם אהבתם את חתימה זאת,הביאו אותה בלייק!
אההה זה לא פייסבוק... נו טוב...
shy1997
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי דניאל נדב » 28/12/2011 20:23

מכיוון שאני השבוע תקוע קצת בבית בשל בעיה בריאותית יש לי פנאי להתייחס לרעיונו היפה וההתחלה המבטיחה של אורי וממשיכיו הצעירים. בניגוד להם אני כמובן שחקן ותיק מאד אך אולי יש ענין מסוים דווקא בסיפורי וה"טוויסט" בקריירה שלא היתה...
אבי הלמוט פוס היה מן "הגוורדיה הותיקה"בשחמט הישראלי כבר לפני קום המדינה ונטל חלק באליפויות ת"א בתחילת שנות הארבעים. הגיע עד לדרגת מועמד בכיר ופעם אחת כמעט עלה לגמר אליפות הארץ בשנת 65 בערך, אך כשל במשחק מכריע מול סטפק שעלה במקומו.
כמובן שאבא לימד אותי בערך בגיל 9 את המסעים כמו גם, יותר מאוחר, את אחי הצעירים. לא זוכר במפורש שנתן לי פור אך מן הסתם לא הפגין את מלוא יכולתו התחבולתית והידע הרב שלו בפתיחות. בין היתר היה אחד המעטים בארץ ששיחק בהתמדה את פתיחת סוקולובסקי הנדירה ונחל עמה הצלחות, למשל במועדון רטי בת"א שהיה בין באיו הקבועים עשרות בשנים.
שיחקתי משך שנים רק אתו כך שלא יכולתי לזכות בדרגה. רק בצבא התחלתי במסגרות יותר ממוסדות - כולל שלבים מוקדמים של אליפות צה"ל. במסגרת תחרות מקומית בחיל האוויר ניצחתי את יורם זבה אך כשלתי מול שמעון הסל. נדמה לי בכ"ז שתוך כדי כך זכיתי בדרגה החמישית.
ב-61 עם שחרורי מהצבא התחלתי לשחק בהפועל ירושלים בצד לימודי ההיסטוריה. למיטב זכרוני היה לי קשר אז עם אריה רוזנברג (?) שריכז את פעילות הסטודנטים בשחמט. שיחקתי כנראה בליגה ג' בהצלחה חלקית. אי אפשר לומר שהשחמט תפס מקום מרכזי בחיי אך תמיד נהניתי מאד מהמשחק עצמו. אולי דווקא בשל אי היותי אמביציונר גדול.
ב-66 חזרתי לת"א והתחלתי לעבוד כספרן. התחלתי לשחק במועדון רמת-גן בתקופת זוהרו והקדשתי לכך יותר זמן מאשר קודם לכן. ועתה ל"טוויסט": באחד הימים אמר לי אבא: דני אתה שחקן לא רע ואם תשקיע הרבה מאמצים תוכל אולי להתקרב אל רמת המשחק שלי אך לא לעבור אותה. כדאי לך לדעתי להשקיע יותר בלימודים - שמא תחדש את לימודי ההיסטוריה?
היתה זו עצה שאולי רק אבא יכול לתת ולדעתי עשה לי בכך שירות ענק. שמעתי בעצתו והשחמט נותר אצלי מאז ועד היום בגדר תחביב גרידא. לעומת זאת הגעתי בלימודי ההיסטוריה לדוקטורט ולמעמד של מרצה וחוקר. פרסמתי עד כה כתריסר ספרים ועשרות מאמרים וגם לאחר שמלאו לי 70 אני ממשיך לכתוב ולהרצות באונ' ת"א.
באשר לשחמט - אני מגדיר עצמי כשחקן מועדון מן השורה (בדרגה שלישית) ומייצג את גבעת שמואל הסימפטית בניהולו של ד"ר אבי כתר בליגות הנמוכות. ממשיך ליהנות מאד מן המשחק ומנסה לשחק בתחרויות די רבות בעיקר בתקופות חופשות הלימודים...אוהב במיוחד את ההשתתפות בתחרויות הוטרנים של רטי שם עומדת לי גם זכות אבות...פעם בשבוע אני גם משחק בליצים רבים לתוך הלילה עם אחי רפי (שחקן בדרגתי) במה שהגדרנו כתחרות המתמדת לזכר אבא...פה ושם היו לי הישגים אך אינני בטוח שחשוב לפרט. אזכיר בכ"ז תיקו שהוצאת לפני שנים רבות עם מטנוביץ' היוגוסלבי, אך בסימולטן... במסגרת כזו ניצחתי גם לפני שנים את אלוף הארץ יהודה גרינפלד.
אינני בטוח שסיפורי חינוכי במיוחד לשחקנים צעירים שהרי לא גיליתי נחישות והתמדה מספקת. חסר לי אולי גם ה"קילינג אינסטינקט" החיוני להתקדמות. לא מזמן עמדתי זכוי נגד שחקנית ותיקה של 2000+ ברטי ולא הייתי נחרץ מספיק בדרישתי שתאפשר לי ללחוץ על השעון במצב של דוחק זמן לשנינו. בסופו של דבר הפסדתי אני בשניות... לא חוללתי שערוריה ונפרדנו בחיוך.
אסתפק להיום. בהצלחה לכולם. :shock:
דניאל נדב
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי lior_iz » 28/12/2011 21:23

דני, בעיניי אתה אלוף וגם בג'נטלמניות יש להרבה שחקנים מה ללמוד ממך.
lior_iz
משתמש קבוע

הודעהעל ידי יהודה » 28/12/2011 22:41

lior_iz כתב:דני, בעיניי אתה אלוף וגם בג'נטלמניות יש להרבה שחקנים מה ללמוד ממך.

בהחלט!
תחשוב על המשמעות של הדברים שאתה עושה!!!
יהודה
אחראי

הודעהעל ידי נעם דובב » 29/12/2011 00:27

יהודה כתב:
lior_iz כתב:דני, בעיניי אתה אלוף וגם בג'נטלמניות יש להרבה שחקנים מה ללמוד ממך.

בהחלט!

,Like Lior
Like Yehuda
I like
Daniel
נעם דובב
משתמש ותיק

הבא

חזור אל איך מתחילים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 3 אורחים