ההתחלה שלי בשחמט

חוקי השחמט, והמדריך השלם להישרדות ימצאו כאן

המנהלים: dylam1, SD2006, Uri Blass, יהודה, SIMOND15

Re: ההתחלה שלי בשחמט

הודעהעל ידי Oded Ross » 29/12/2011 23:45

דני, הודעה מאוד מעניינת לקריאה, כן ירבו! :D
אני שמח שיש במועדון שלי אנשים כמוך.
תיקון קטן: הפתיחה הלא נפוצה שהתמחה בה אביך (1.ב4) נקראת סוקולסקי, על שמו של שחקן עבר רוסי.
The rest of the game is no fairy tale, but will be appreciated by those who call chess a war game. Unlike the high level combative artistry of top players, this game captures the true nature of war: sloppy, senseless tragedy, chaos and stupidity.
Oded Ross
מנהל

הודעהעל ידי ~-משה פרידלנד-~ » 11/01/2012 08:13

יש פה סיפורים ממש יפים
נערך לאחרונה על ידי ~-משה פרידלנד-~ בתאריך 04/03/2013 08:11, נערך פעם אחת בסך הכל.
~-משה פרידלנד-~
משתמש קבוע

הודעהעל ידי Paz Avineri » 31/10/2012 22:46

כולכם, סיפורים מאוד יפים!
והנה הגיע תורי:
בגיל 4-5 אחותי וסבי ניסו ללמד אותי שחמט. כמובן שאני לא יכול להגיד לכם כל כך הרבה מאז, אבל ממה שסיפרו לי אהבתי את המשחק. באיזור גילאים 5-6 שיחקתי עם אימי ובאינטרנט הרבה שחמט. אימי רצתה לרשום אותי לחוג ב״אטיוד״ (ולא אפרט הרבה, כי זה אותו המועודון של שי), אך מסיבה כלשהי שאינני זוכר אותה, התעקשתי שלא. באיזור כיתה א התחלתי ללמוד שחמט וזכיתי עם 5\5 בתחרות הראשונה שלי! סיימתי בתוצאה יפה באליפות הארץ עד גיל 8 עם 4/6 עם הפסד ליואב לנג ולעוד שחקן לא מזוהה. בסוף כיתה א עליתי למדורגים.
כך הייתה השנה הראשונה המוצלחת, עם גביע ו10 מדליות בערך.
אך השנה השנייה הייתה כישלון. התקדמתי בשנה הזאת 20 נקודות מד כושר בערך, ואפשר להגיד ש״בזבזתי״ שנה. גם באליפות הארץ הלך לי רע יותר. החלטתי שלפרוש משחמט.
אך. התגעגעתי לשחמט, והחלטתי לחזור. רצתי להיות ב״שועלים״, אבל אמרו לי שזו רמה נמוכה יותר. באריות סיימתי עם ארבע מחמש, עם הפסד לאופיר עזריאלוביץ, שעכשיו הוא 1400. חזרתי לשחמט עם מקומות שניים ושלישיים, והתחלתי להתקדם בקצב של 200 נקודות בשנה. הגעתי למד כושר 1466 למוקדמות אליפות הארץ עד גיל 10, עם הצלחה של 5\6 במקום השישי. בגמר סיימתי עם תוצאה יפה מאוד(הרווחתי 40-50 מד כושר שם) של 4.5/9 במקום השניים עשר עם פרס מצטיין. ירדתי בשני עידכונים ל1515, קפצתי ל1601 ואז ל1623. אז הרווחתי כסף בתחרות בפעם הראשונה- 6/6 בפתח תקווה כשאני מדורג 9 וקיבלתי ממנה 40 נקודות ו 300 שקלים. אחר כך שלוש תחרויות ברצף של כסף- הפקס הגדול- מצטיין 150, פתח תקווה מקום 3 50 (אם כי התחרות עלתה 60) ומצטיין ברחובות עם 3/5 כאשר הפסדתי לעידו פורת 2400 ולאלון כהן רביבו 2060, וניצחון על 1900, בלתי מדורג חזק יחסית ו1250 עם 100 שקלים. ואז הגיע העידכון- ואני רואה שאני 1771 ונכנסתי לטופ 10 לגילי (כולל כל השחקנים עד גיל 11 כמו יותם שוחט). זהו בערך, ובטוח ששכתי הרבה והחסרתי הרבה. כמובן שייצגתי את בית הספר שלי, ובשנתיים האחרונות זכינו מקום 2. ומקום רביעי. הלל קיבלו את סער דרורי, אופיר שבת, דוד שינין ויונתן לשם, שזאת קבוצה שהייתה ראשונה בארץ. עכשיו הצטרף אליהם עמית לנדאו, והם שוב יקחו מקום ראשון!!
אשמח לתגובות.
פז
Paz Avineri
משתמש קבוע

הודעהעל ידי תומר וסטמן » 11/11/2012 17:54

Paz Avineri כתב:הלל קיבלו את סער דרורי, אופיר שבת, דוד שינין ויונתן לשם, שזאת קבוצה שהייתה ראשונה בארץ. עכשיו הצטרף אליהם עמית לנדאו, והם שוב יקחו מקום ראשון!!
אשמח לתגובות.
פז

אחמ אחמ..... מה איתי?! :evil:
תומר וסטמן
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי Paz Avineri » 12/11/2012 15:10

שכחתי... :oops:
Paz Avineri
משתמש קבוע

הודעהעל ידי lior gal » 24/11/2012 15:57

בתור מי שהיה המדריך הראשון של פז, מוכרח לציין עד כמה ביעס אותי כשפרש משחמט בכתה ב' ונשאר לי בראש כהבטחה לא ממומשת. הרגשתי כשלון אישי. מהצד השני כמובן מאד מאד שימח אותי כשחזר לפעילות וההצלחות בשנה וחצי האחרונות מסבות הרבה נחת למאמנים. רק שתדע :D .
עוד אספר גם על התחלתי האישית ולא אגיב רק כ"מנהל מועדון לחניכיו..." אבל זה יהיה כשאצא ממצב הבריאות המדכדך בו אני נתון כרגע :|
ליאור
lior gal
משתמש קבוע

הודעהעל ידי YuvalW » 18/08/2013 19:49

ליאור עדיין מחכים לסיפור שלך...

אני התחלתי בכיתה א' שהלכתי לחוג בבי"ס ניצנים (שרק כעבור עשור גיליתי כי המדריך שלי בחוג היה לא אחר מאשר עודד רוס). הייתי בין השחקנים היותר גרועים בחוג ולמרות זאת זכיתי במדליה (אז מה אם זאת הייתה תחרות ריברסי). לאחר השנה הזאת אם אני זוכר נכון לא נפתח חוג מחדש, ולכן לא המשכתי יותר מדי עם השחמט. יצא לי פעם ב- ללכת לחוג שהיה בקאנטרי רמת גן בהדרכת ויקטור פריידליס, אך הלימוד העיקרי שלי היה כשעברתי עם אבא שלי על ספר בפולנית שגיליתי לא מזמן כי הוא נקרא "מלכודות פתיחה בשחמט" (למרות שעד כמה שאני זוכר הוא ספר די מקיף).
בכיתה ו' פתאום נזכרתי בשחמט כאשר התנהל סימולטני בניצנים לקביעת הנבחרת, שם פגשתי את ליאור ודן והייתי לוח ראשון בנבחרת של ניצנים עם תוצאה של 4 מ-5 (והפסד לדנש שכבר אז היה 1800). רק שנה אחרי בכיתה ז' הצטרפתי שוב לחוג ומיד התחלתי לשחק בתחרויות מדורגים (תחרות ראשונה עם תוצאה מרשימה של 0 מ-4), אבל הסיבה היחידה שהמשכתי לשחק ברצינות למשך תקופה ממש ממש ארוכה של כמעט 4 שנים היא שבקיץ במקרה התפנה מקום בנבחרת שנשלחה לאליפות הארץ לקבוצות בעפולה ואחרי התלבטות קשה החליטו לשלוח אותי, שם הוצאתי תוצאה של 6.5 מ-9 והרווחתי 110 נק' מד כושר (שיא שאחר כך שברתי בשמינית גמר אליפות הארץ בכפר סבא. 120 נק' מד כושר עם מקדם 14).

עריכה: אגב, התאריך שבו הצטרפתי לפורום קרוב מאוד לתאריך בו הצטרפתי לחוג ולתאריך בו הייתי בתחרות מדורגים הראשונה שלי בה אשכרה היה לי פינקס מתחרה בהרצליה, בה הפסדתי לארנטרוי, רויטמן ושיר בר-טל והצעתי תיקו בלבן בעמדה הבאה:
תמונה
YuvalW
משתמש קבוע

הודעהעל ידי Uri Blass » 19/08/2013 15:22

יובל,מעניין לדעת אם בחוג השחמט היית גם בין השחקנים היותר צעירים.
אם היית בחוג הזה עם ילדים שרובם היו בכיתה גבוהה מכיתה א אז זה בהחלט יכול להסביר את העובדה שהיית בין השחקנים היותר גרועים בחוג אחרת זה די מפתיע אותי כי אני חושב שבדרך כלל שחקנים שיש להם דרגה שניה בגיל 18(לפי מה שאני רואה באתר האיגוד) הצליחו בילדותם הרבה יותר.

מעניין אותי לדעת אם באמת יש ילדים שהיו בין הגרועים בקבוצת הגיל שלהם בכיתה א בשחמט(שאני לא מדבר על כלל האוכלוסיה אלא על ילדים שבחרו ללכת לחוג שחמט) ,ואחר כך הגיעו לדרגה שניה בשחמט בגיל 18 או בכלל בגיל כלשהו,ומה נסיונם של מדריכים כמו עודד רוס בנושא.

אגב אני לעולם לא אגיד לילד שאין לו סיכוי להצליח בגלל תוצאות שלו בכיתה א,וגם אם הסטטיסטיקה מראה שהילד לא יצליח אז הסטטיסטיקה נכונה לגבי העבר ולא לגבי העתיד(ולדעתי מדריכים בהחלט צריכים לשאוף לשנות את הסטטיסטיקה כדי שתהיה יותר חיובית).
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי Idan Adar » 19/08/2013 18:00

פז, תתבייש, אתה זוכר את דוד ואותי אתה שוכח :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: (שיהיה לך ברור שזה רק תקציר!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: )
זה לא נכון! זה לא נכון! מה אתם מבלבלים את המוח?!
למה מי אתם? מי אתם? מה אתם אלן דלון?!
Idan Adar
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי YuvalW » 19/08/2013 21:58

אורי, אני באמת לא זוכר.
אני יודע שחבר אחד מהכיתה היה איתי, חוץ מזה אני לא זוכר (למרות שאני חושב ששאר הילדים גם הם היו מא').
בהתחשב בזה שלקחתי שש שנים הפסקה ממתי שלמדתי את החוקים ועד שהתחלתי לשחק, אני חושב שהרבה יכול להשתנות ככה שלתוצאות מכיתה א' לא יהיה הרבה משמעות.
YuvalW
משתמש קבוע

הודעהעל ידי שחקן שחמט » 27/08/2013 03:50

אני היחיד פה שלא הצליח לפתור את הבעיה של אורי?
“Chess is 99 percent tactics”
(Teichmann)

"שחמט הוא אבן-הבוחן של האינטלקטואל."

– יוהאן וולפגנג פון גתה
שחקן שחמט
משתמש קבוע

הודעהעל ידי Idan Adar » 27/08/2013 15:07

בעקרון, אני חושב שהפתרון של הבעיה הוא צח8 ותיקו, כי אם מכים את ח8 יש פו7+. אני חושב שהמיקום של המלך הלבן לא נכון, כי אם ככה אז צח8 מה:ח8+ ושחור זוכה
זה לא נכון! זה לא נכון! מה אתם מבלבלים את המוח?!
למה מי אתם? מי אתם? מה אתם אלן דלון?!
Idan Adar
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי שחקן שחמט » 27/08/2013 20:21

Idan Adar כתב:בעקרון, אני חושב שהפתרון של הבעיה הוא צח8 ותיקו, כי אם מכים את ח8 יש פו7+. אני חושב שהמיקום של המלך הלבן לא נכון, כי אם ככה אז צח8 מה:ח8+ ושחור זוכה

צח8 מפסיד אז בגלל זה לא מצאתי פתרון..
“Chess is 99 percent tactics”
(Teichmann)

"שחמט הוא אבן-הבוחן של האינטלקטואל."

– יוהאן וולפגנג פון גתה
שחקן שחמט
משתמש קבוע

הודעהעל ידי Uri Blass » 28/08/2013 23:38

אתה צודק ולא בדקתי את הבעיה ושמתי את המלך הלבן במקום לא נכון.
זכרתי את המבנה הכללי ולא את העמדה המדוייקת שנתנו לי וסתם שמתי את המלך הלבן במקום כלשהו בשביל להראות את הבעיה בלי לבדוק.
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי itay121 » 13/01/2015 16:24

אני התחלתי לשחק שחמט בערך בגיל 11 כשסבא שלי לימד אותי חוקים בסיסיים, ומאז שיחקתי עם בן דוד שלי(בן 15) פעם בשבוע, ולפעמים גם עם סבא.
לא שיחקנו טוב ולא ידענו חוקים כמו הצרחה, עד שיום אחד סבא שלי אמר לי שיש משהו שנקרא הצרחה ואני הוא ובן דוד שלי לא כזה הבנו מה זה,
אחרי כמה שבועות, בדקתי באינטרנט בערך שח בויקיפדיה וגיליתי מלא דברים חדשים,
השח עניין אותי מאוד והתחלתי ללמוד אותו כשנירשמתי לאתר השחמט הישראלי,
בהתחלה שיחקתי כמו ששיחקתי עם בן דוד שלי, 1.ז6 2.רז7 3.ב6 4.רב7 בלי קשר למה שהיריב שיחק ואז למדתי מה זה פתיחה, אמצע, סיום, וקראתי כתבות,
וכעבור כמה חודשים הלכתי לחוג שח ברעננה שם הייתי חזק,
ואז הגיע הקיץ ובמסגרת צוק איתן הייתי הרבה אצל סבא וסבתא שבמועדון ברידג' שלהם היה תחרות שחמט שהלכתי לצפות בה,
שיחקתי נגד מישהי (התברר לי אחרי זה שהיא סגנית אלופת הארץ) שהיריב שלה לא הגיע,
ועשיתי תיקו,
עם יתרון 2 חיילים בסיום כי הייתי צריך ללכת,
המאמן שלהם נתן לי כרטיס ביקור, ונרשמתי לקייטנה שלהם.
היו לי בערך 80 % מהמישחקים ניצחונות,
ובסיום הקייטנה הזמינו אותי להשתתף איתם באליפות הארץ שם שיחתי והיה לי הישגים לא רעים בלוח שני,
ועליתי 14 מד כושר,
אחרי הקיץ עברתי ממועדון רעננה שלא השתתף בתחרויות ולא היה כל כך מושקע לכפר סבא שם היה מועדון ברמה מאוד גבוהה,
אחרי קצת זמן התחלתי להשתתף בליגה ובתחרויות, עם הישגים ממש טובים לדעתי,
ועם זכייה בתחרות בפרס המפתיע,
ובעדכון אני אמור לעלות בערך 80-90 מד כושר.
itay121
משתמש מתחיל

הקודםהבא

חזור אל איך מתחילים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 3 אורחים