ליגות נוער 2013

כל הליגות כל הגביעים וכל חצאי נקודות הבונוס..

Re: ליגות נוער ל2013/4

הודעהעל ידי נעם דובב » 03/05/2014 20:31

באיחור "קל" (של חודש בדיוק מסיום הליגה) מופיעה כתבה בנושא באתר האיגוד מאת חגי פרנק: http://www.chess.org.il/users/ShowNewsU ... ntTypeId=2
ברכות לזוכים!
נעם דובב
משתמש ותיק

הודעהעל ידי shlomiya » 04/05/2014 05:24

נעם דובב כתב:באיחור "קל" (של חודש בדיוק מסיום הליגה) מופיעה כתבה בנושא באתר האיגוד מאת חגי פרנק: http://www.chess.org.il/users/ShowNewsU ... ntTypeId=2
ברכות לזוכים!

כתבה יפה ומפרגנת. נכון שהיה עדיף לפרסם אותה יותר קרוב למועד סיום הארוע, אבל אני חושב שניתן להבין את חגי, שהיה עסוק מעל הראש באותו זמן. כל אליפויות הארץ באלקנה שבדיוק התחילו, והעומס שנפל עליו היה אדיר. שלא לדבר על שאר התפקידים שהוא ממלא בהתנדבות...

האיחור הזה היה נפתר אם היו יותר כתבים מטעם האיגוד שהיו מדווחים על ארועים וכותבים מאמרים לאתר האיגוד (שגם אותו מתחזק חגי בהתנדבות בזמנו הפנוי). קשה לבוא בטענות לאדם שעושה כל כך הרבה - כי אף אחד אחר לא מוכן לעשות זאת - ואז לפעמים לא מספיק הכל... אולי בפעם הבא יהיה ראוי שהאיגוד (או ועדת הנוער במקרה זה) ימנה אחראי דיווח לכל ארוע שצריך לדווח עליו באתר האיגוד. במקרה זה נראה לי שמאחר ומועדון פ"ת אירח את שני המפגשים, היה הכי נוח שמי מנציגיו שנכח בארוע היה מקבל מנדט לדווח על הארוע.
shlomiya
משתמש קבוע

הודעהעל ידי Oded Ross » 29/09/2014 01:48

shlomiya כתב:
lior_iz כתב:תודה שלומי! גם לך יש תרומה עקיפה לעלייה :) תשמע עיוות שכזה שקבוצה כמו צורן עם ממוצע מד כושר נמוך באיזה 400 נקודות יכולה לעקוף קבוצות כמונו וכמו פ"ת,ירושלים ותל אביב ואפילו לזכות במקום הראשון זה אבסורד שאסור שיקרה בתחרות ספורטיבית שחשובה לילדים ולמועדונים. השיטה ההכי הוגנת לטעמי היא להחזיר את המבחנים אפילו בשלושה שלבים או להגדיל את מס' הסיבובים. שיטת הנקודות גם היא צריכה להעלם וצריכה להיות מותאמת לשיטה שהייתה נהוגה בשלב המוקדם קרי צבירת נקודות אישיות. העיוות שהיה עלול להיווצר הפעם היה חריג בחריגותו. חבל שעד כה עברו כבר למעלה משבועיים ואין איזכור לאירוע.

לאחר שראיתי את התוצאות הרשמיות והיה לי זמן לחשוב על כך, אני אומר את דעתי במילה אחת על השיטה שנבחרה: שערוריה!

גילוי נאות: אני תושב גני תקוה שזכו במקום הראשון ושחקן מועדון פ"ת שלא עלו.

ובהרחבה: אין אפילו ארוע קבוצתי אחד בעולם בו נמצאת שיטת הניקוד הקבוצתי 2-1-0 בתחרות בת ארבעה סיבובים. השיטה הנבחרת ששנויה במחלוקת גם כך, אבל ניתן להגן על ההגיון שבשימוש בה בתחרויות עם מספר סיבובים גדול, למשל 9 סיבובים, או כאשר מדובר בשיטת ליגה. שימו לב שבנוסף לשיטת הניקוד הקבוצתית, הזיווגים נעשו על פי השיטה השווייצרית. כלומר, אם שתי קבוצות ניצחו 4-0 הן לא תזווגנה אחת עם השנייה, אלא על פי הדירוג הפנימי לפי ה-MATCH POINTS. למשל בסיבוב השני במקום ששתי המנצחות 4-0 (ת"א ופ"ת) ייפגשו אחת עם השנייה, הן פגשו יריבות חלשות יותר. צורן בבירור נהנתה מהשיטה שהייתה בפועל, כשהתמודדה עם כרמיאל (מקום 9) פ"ת ג' (מקום 10) והרצליה (מקום 12), וקיבלה סיכוי מצוין לעלייה, אך לא מימשה אותו. גם רמת-גן נהנו מכך כשהתמודדו עם אשדוד (מקום 8), כרמיאל (מקום 9) והרצליה (מקום 12). לשתי הקבוצות האלה היו זיווגים קלים מדי כתוצאה מהשיטה, ורמת גן אף עלתה ליגה מהמקום השני המשותף.

איני יודע אם ניתן לתקן את העיוות שהתקבל השנה. בסה"כ הקבוצות שיחקו כולן ביודען את החוקים, חלק נהנו מכך יותר וחלק פחות. תמיד יהיו אלה שירגישו מקופחים בדיעבד, בכל שיטה. נכון שכאן זה קיצוני, בייחוד עבור פ"ת שבוודאי מרגישים שלמרות שניצחו כל כך הרבה משחקים עדיין לא עלו. אולי ועדת הנוער תראה לנכון לנסות למצוא פתרון לכך. למשל להגדיל את מספר העולות ל-5, כאשר העולה הרביעית היא פ"ת (11 נקודות אישיות) והחמישית תיקבע במשחק קובע בין צורן לירושחמט, שלשתיהן 9.5 נקודות אישיות. איני יודע אם זה אפשרי, אבל זה יהיה יותר הוגן מהמציאות שהתקבלה. בכל מקרה, אסור שמקרה זה יחזור על עצמו בעתיד.

אחד מאיתנו אמר את כל זה עוד לפני המבחנים...
ההגרלה התקיימה בשיטה הזו גם באולימפיאדה והביאה מספר הגרלות מופרכות גם שם. כמובן שבתחרות של 4 סיבובים הבעיה חמורה בהרבה כפי שציינת.
לא בכתבה וגם לא כאן צוינה העובדה שפ"ת שסיימה רביעית ולא עלתה ניצחה את ר"ג ב' שכן עלתה על האפס, דבר בלתי סביר בעליל בתחרות כה קצרה, אלא אם היא מתקיימת בשיטה האבסורדית בה נערכה.
מעניין אגב מה היה קורה אם פ"ת היו מנצחים את ירו-שחמט בסיבוב האחרון, כי לא ממש הצלחתי להבין לפי איזה שובר שוויון, אם בכלל, ר"ג ב' במקום השני ות"א בשלישי. היו עורכים משחק מבחן מיוחד על זהות העולה הנוספת?

הכתבה אגב לא משהו בכלל. ההפסד המפתיע של פ"ת המדורגת ראשונה לת"א כלל לא מוזכר, וגם הכותרת לא משהו - "ניצחו במבחנים"? יש איזה גביע למקום הראשון במבחנים ולא סיפרו לי על זה? למיטב ידיעתי הפרס לשלושת המקומות הראשונים הוא בדיוק אותו דבר - עליית ליגה, שהיתה המטרה היחידה של הקבוצות המשתתפות. מהכתבה זה נראה כמעט פרט שולי...
The rest of the game is no fairy tale, but will be appreciated by those who call chess a war game. Unlike the high level combative artistry of top players, this game captures the true nature of war: sloppy, senseless tragedy, chaos and stupidity.
Oded Ross
מנהל

הודעהעל ידי איתי וסטרייך » 05/12/2014 01:15

Oded Ross כתב:מעניין אגב מה היה קורה אם פ"ת היו מנצחים את ירו-שחמט בסיבוב האחרון, כי לא ממש הצלחתי להבין לפי איזה שובר שוויון, אם בכלל, ר"ג ב' במקום השני ות"א בשלישי. היו עורכים משחק מבחן מיוחד על זהות העולה הנוספת?

האמת שעוד יותר מעניין אותי לדעת מה היה קורה אם צורן וירושחמט היו מנצחות 2.5:1.5 כל אחת בסיבוב האחרון, כי זה היה מביא לתיקו מרובע...

אמנם אין לי הרבה ניסיון בתחרויות קבוצתיות מצומצמות שכאלה, אבל מבחינה מתמטית הרושם שלי הוא ששיטת הניקוד של 2-1-0 בעצם נועדה למנוע מצב שבו קבוצה מנצחת 4:0 בסיבוב האחרון בלוח נמוך וקופצת ישירות לצמרת. בנוסף, השיטה הזו מבליטה את המימד הקבוצתי במפגשים, אז לא הייתי פוסל אותה כ"כ מהר. עם זאת, אין ספק שארבעה סיבובים הם כמות מעטה מדי של נקודות בקופה, במיוחד כאשר מקבלים בכל סיבוב רק 2 נקודות לכל היותר, ושיטת ההגרלה נותנת יתרון עצום לקבוצות עם שוברי השיוויון הנמוכים, שהן לרוב הקבוצות המדורגות נמוך יותר. למרבה הצער, את השיפוט הזה אפשר לעשות רק לאחר הרצת התחרות, וזה התבטא היטב אצל שלומי, שהבין את גרעונות השיטה רק אחרי שראה את תוצאות התחרות.

הדרך הכי אמינה למציאת השיטה הנכונה היא ניסוי ותעייה, וכנראה שכך יהיה בשנים הקרובות. אני מקווה שהאיגוד יצליח במהרה לייצב שיטה שתהיה מקובלת על כולם
1920, 1938, 1977, 1989, 1957 ,1969 ,1955 ,1913 ,1912 ,1906 ,1838 ,1823 ,1663 ,1657 ,1651 ,1581 ,1536 ,1479 ,1498 ,1419 ,1383 ,1368 ,1350
איתי וסטרייך
משתמש קבוע

הקודם

חזור אל ליגות וגביע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 2 אורחים