הערכה של לוח שחמט

הערכה של לוח שחמט

הודעהעל ידי גילה » 08/12/2010 11:30

אני בונה תוכנית שחמט ובשביל שהמחשב ישחק חכם מול המשתמש אני רוצה לדעת כיצד מעריכים לוחות שחמט יש המון פרמטרים להערכה כמו מספר הכלים סוגם איפה הם ממוקמים בלוח וכו אם תוכלו לעזור לי להעריך במדויק לוח זה יעזור לי מאוד
תודה
גילה
משתמש מתחיל

Re: הערכה של לוח שחמט

הודעהעל ידי Uri Blass » 08/12/2010 13:29

יש הרבה תוכנות חופשיות שאפשר ללמוד מהקוד שלהן אבל הבסיס של הערכת עמדה אצל תוכנות שחמט הוא ממוצע משוקלל בין הערכת פתיחה להערכת סיום שהמשקל של הסיום גבוה יותר ככל שיש פחות כלים על הלוח.
הערכת עמדה היא היום לא מאוד חשובה כדי להגיע לרמה גבוהה ומחשב יכול לשחק בקלות ברמה של יותר מאמן רק בעזרת חיפוש עם הערכת עמדה די פשוטה.
חלק מהדברים שקיימים בהערכת עמדה:
1)ציון לכל כלי לפי המשבצת בה הוא עומד(פרשים ורצים עדיף שיעמדו יותר בכיוון מרכז הלוח לגבי צריחים ומלכות המשבצת לא משנה הרבה.
לגבי המלך אז כדאי לא להיות בשורה הראשונה בהתחלת המשחק אבל באמצע בסיום,וכדי לפתור את הבעיה בדרך אלגנטית עושים למעשה ממוצע משוקלל בין הערכת פתיחה להערכת סיום לפי כמות הכלים(בלי רגלים) על הלוח,וזה אומר שבסיום רגלים המקום הכי טוב למלך הוא המרכז ובפתיחה המקום הכי טוב למלך הוא ז1 או ב1 וככל שמכים יותר כלים עולה חשיבות המרכז למלך.
2)ציון לכל כלי לפי ניידות הכלים(כלי שיכול לזוז להרבה משבצות הוא כלי יותר חזק(יותר חשוב לתת משקל לניידות של רץ או פרש ואחר כך לניידות של צריח.
3)הערכת מבנה רגלים.
רגלים עוברים מקבלים בונוס לפי השורה שלהם שהבונוס גבוה יותר ככל שהם מתקדמים יותר.
רגלי עובר שמוגן על ידי רגלי אחר מקבל בונוס גבוה יותר.
רגלי עובר שחסום על ידי כלי יריב מקבל בונוס נמוך יותר.

רגלים חלשים(רגלים שאין לידם רגלי שיכול להגן עליהם או יוכל להגן עליהם בהמשך המשחק)
הערכת העמדה קונסת רגלים חלשים.
4)בטחון המלך.
לא רלבנטי בסיום:
מלך שאין לידו רגלים מקבל עונש.
מלך שכלים יריבים מתקיפים ערוגות לידו מקבל עונש.
העונש קטן יותר אם יש כלים קלים בצבע של המלך שמגינים על הערוגות שליד המלך.
Uri Blass
אחראי

Re: הערכה של לוח שחמט

הודעהעל ידי ichess » 11/01/2012 12:27

גילה
אנחנו נשמח לשמוע יותר על תכנת השחמט שאתה מפתח
צור איתי קשר באימייל [email protected]
רן ברנפלד, מנהל
אתר השחמט הישראלי
http://www.ichess.co.il
ichess
משתמש מתחיל