סוגים שונים של שחקני סיומים

סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי naf1 » 02/05/2010 01:37

The Brat כתב:לא נהפוך את זה להודעה מתנצחת מדי...
אבל דחילק... קצת כבוד למנצח תחרות סן-לואיס (ספק אלוף עולם)
"סיום חלשלושי"...
אמנם (ובצדק מבחינתו) לא כותב לנו פה רב-אמן מהשורה הראשונה בישראל (אחד שמתחרה בתחרויות גדולות בחו"ל)
אבל אני מניח שלאף אחד מהכותבים אין ולו ניסיון קלוש לשחק משחק (ולא רק בשחמט) שעיניי כל העולם נשואות אליך ואתה נבחן תחת מיקרוסקופ וביקורת רצחנית.
ביקורת יותר בונה זה לכתוב שטופאלוב הוא לא רב-אמן עלית של ממש (כלומר בין ה-5 המובילים) כשמדובר בעמדות עם אופי טכני בלי המשכים כפויים של ממש. אנאנד שיחק על החולשה היחסית הזו בצורה מושלמת... טופאלוב פשוט לא מצא המשך כפוי לתיקו ולכן הוא הפסיד (השגיאה שלו שהוא חיפש).
תסתכלו קצת על הניתוח של אניש גירי בפלייצ'ס... ממש רפרפתי על המשחק כי בכל זאת אליפות עולם אז אפשר קצת להפסיק עם הפלופים.
אבל כשאני קורא חלק מהתגובות אני מבין עוד יותר את הזעם של שירוב
"כל פאצר עם פריץ (בזמנו זה היה פריץ) מעביר ביקורת הרסנית על שחקני צמרת"
דווקא בגלל שטופאלוב הוא כזה שחקן דינאמי כ"כ מדהים והטקטיקה שלו לפעמים כ"כ עמוקה ומורכבת (שמאוד קשה גם לאמנים שכבר לא קשורים לניתוחים מחשביים לעקוב אחריו) הוא נפגע בעצמו מהמתת אל הזו. זה גם מה שקרה לו בשובר שוויון עם קראמניק... אבל למעט קספארוב הוא אולי השחקן הדינאמי המבריק ביותר בתולדות המשחק (וזה כולל גם את היכולת של השימוש במחשב).
בלי שום קשר לכך שאני חושב שהאישיות שלו טיפה מפוקפקת ומבחינה אנושית אני בעד אנאנד (לא שזה כ"כ משנה לי)
אבל "סיום חלשלושי" כשלמעשה הטעות שלו היא פסיכולוגית וניסיון לכפות עמדה שאין צורך לכפות... זה בכלל לא מסע אחד.
כן... וגם הנטייה לכתוב על השחקנים האלה בכינויי חיבה של סחבק תמוה בעיניי... אבל זו כבר תופעה שגורה ולמה כבר יש כבוד בימינו.

בס"ד
אני אנסה להרחיב קצת בקשר למה שאור כתב ואני בהחלט מסכים...
ולפי זה אולי ניתן להבין מדוע שיחק אנאנד את הסיום במשחק החמישי כפי ששיחק.

בספרו (המצוין) של ר"א לארס-בו האנסן "סודות אסטרטגיית הסיומים" (2006) האנסן מדבר על ארבעת סוגי שחקני השחמט - וסיומים. דעתו (וכמובן,לא רק שלו) היא כי שחקני שחמט אינם דומים, ושני שחקנים חזקים יכולים להסתכל על אותה עמדה באופן שונה. הנחה זו מבוססת על כך ששחמט לא יכול להיות משחק אובייקטיבי כאשר הוא משוחק בין בני אדם. אולי בעתיד המחשב יוכל לומר מהי "הדרך הטובה ביותר" בכל עמדה נתונה או למצוא את "המשחק האובייקטיבי" - הפיתרון האחד הנכון לכל עמדה נתונה (אני אוסיף כי זה מה שניסו למצוא - ואף הקריבו את חייהם לכך, לא פחות - מורפי, שטייניץ, רובינשטיין ובובי פישר, איש איש בתקופתו).
הנסן טוען, כי באופן בסיסי ניתן לחלק את שחקני השחמט לארבעה סוגים שונים, בעלי מאפיינים ספציפיים. הוא מציין גם את השחמטאים המובילים בעולם (נכון ל-2006) השייכים לכל סוג.
הקבוצות הן: א."רפלקטורים"
ב."תיאורטיקאים"
ג."פרגמטיסטים"
ד."אקטיביסטיים".
החלוקה לאחת מארבע קבוצות אלו נבחנת ע"י 2 שאלות:
א. האם השחקן שם את הדגש על מה שקורה בעמדה ברגע נתון, על חישובים והערכות קונקרטיות - ומולו, שחקן ששם את הדגש דווקא על הקונספט הכללי, המעדיף לראות את ה"תמונה הכוללת", לאו דווקא עם התעמקות בפרטים.
ב. שחקנים המקבלים את ההחלטות באופן לוגי - אך ורק על פי נתוני העמדה, מבוסס על כל הידוע קונקרטית לגבי עמדות אלו - ומולם - שחקנים המסוגלים לקבל החלטות באופן אינטואיטיבי, "רק לפי ההרגשה" בכל עמדה נתונה.

בקבוצת הרפלקטורים נמצאים קפבלנקה, רובינשטיין, סמיסלוב, פטרוסיאן, קרפוב ואדאמס.
בקבוצת האקטיביסטיים נמצאים טל, אנאנד,שירוב, מורוזביץ' וטופאלוב (2 מהם מתמודדים כעת על התואר ואין זה מקרי כי הגישה האקטיביסטית שולטת כיום בצמרת העולמית)
שתי קבוצות אלו נמצאות תחת הסיווג "שחקנים אינטואיטיביים".
בקבוצת הפרגמטיסטים נמצאים, בין היתר: לסקר, אליוכין, אייבה, ספאסקי, פישר, קספארוב, קורצ'נוי וסווידלר.
התיאורטיקאים: שטייניץ, טאראש, נימצוביץ', בוטביניק, קראמניק ולקו.
שתי הקבוצות האחרונות הן תחת הסיווג "שחקנים לוגיים".

וכעת, נסביר את משמעות השמות בכל קבוצה.
רפלקטורים - שחקנים אינטואיטיביים עם חוש מפותח מאוד ליתרונות קטנים. שחקנים אלה על פי רוב הם שחקני-סיום חזקים, בעיקר בפן האסטרטגי של הסיום. על שחקנים מסוג זה ניתן לשמוע לעיתים כי הם מסוגלים "להוציא יש מאין". הנציג הבולט ביותר בקבוצה זו הוא כמובן קרפוב.
אחת הדוגמאות של אותה הרגישות היא מעבר מהיר מעמדה מסובכת לסיום עדיף - סימן היכר נוסף של הרפלקטור. סיום המשחק קרפוב-אדמס, דוס הרמנס 1993, הוא דוגמא מובהקת לסגנון הזה (ומכיוון שמדובר בקרפוב,מסעי המפתח במשחק - ה-21 וה-23 - מובנים בהחלט)
לבן:מ-ב1. צריחים-ה1,ד1. רצים-ג2,ז5. פרש-ג3. מלכה-ד2. רגלים:א2,ב2,ג4,ו3,ז2,ח2.
שחור:מ-ז8. צריחים:א8,ד8. רצים:ג6,ה7. פרש-ו6. מלכה-ב7. רגלים:א6,ב5,ד7,ה6,ז7,ח7.

תמונה

מהמצב הזה,הנראה במבט ראשון לא ברור, מבצע קרפוב (בלבן), מונחה על ידי "חוש", סדרת מסעים מדוייקת המביאה לסיום עדיף בהרבה.
21.פ-ד5!
כרגיל במשחקיו של קרפוב, אם רק אין סתירה טקטית, מסע המפתח הוא חסימה. ואמנם 21.-ה:ד5 חושף את המלך השחור להתקפת מט: 22.צ:ה7 ד:ג4 23.ר:ו6 עם מה-ח6. האלטרנטיבה, 21.-פ:ד5, עולה לשחור בכלי אחרי 22.ג:ד5 ר:ז5 23.ד:ג6. ההמשך אם כן הוא כפוי.
21.-ר:ד5 22.ג:ד5 פ:ד5.
שוב כפוי,כיוון ש 22.-מה:ד5 מפסיד אחרי 23.מה:ד5 פ:ד5 24.צ:ד5! ה:ד5 25.ר:ה7 צ-ה8 26.ר-ב3 ושני הרצים הלבנים גוברים בנקל על הצריח.
23.ר-ה4!
נקודת המפתח במשחקו של הלבן:השחור אינו יכול למנוע מעבר לסיום צריחים עם הרבה מאוד חולשות רגלים.
23.-ר:ז5 24.מה:ז5 מה-ב6 25.ר:ד5 ה:ד5 26.צ-ה7! מה-ז6+ (ז6? מה-ה5 עם מט) 27.מה:ז6 ח:ז6 28.צ:ד5.

תמונה
עם סיום זכוי טכנית.


תיאורטיקאים - כפי שרומז המונח, שחקנים בעלי ידע תיאורטי רב - בכל שלבי המשחק. הכרה קודמת של קונספטים וכמובן - ידע מפורט ומושרש של היסטוריית השחמט. לא תהיה זו הפתעה לגלות כי שחקנים אלה חזקים במיוחד בחלק הטכני של הסיום.
המונח "תיאורטיקאי" עלול להיות לא מובן, למשל בכל הקשור לפתיחות. השחקן ה"תיאורטיקאי" מנסה לשחק בעיקר סכמות פתיחה שלמות בעלות משמעות ידועה, ולא ביחס למסעים בודדים, כפי שעושה למשל הפרגמטיסט. כמו למשל השימוש שעשה קרמניק ב"הגנת ברלין" בדוקרב שלו עם קספארוב ב-2000. התיאורטיקאי מעדיף עמדות סולידיות בעלות אופי ארוך-טווח. מסיבה זו, קצת יותר קשה לתיאורטיקאים לנצח בהתמודדות מול שחקנים חזקים ברמתם, ומול חלשים יותר הם זקוקים לעיתים ל"ריכוך" היריב. התיאורטיקאי חזק במיוחד בעמדות סגורות, בהן ניתן לתכנן רב-שלבית ולקדם את העמדה "לאט אבל בטוח".

לבן:מ-ז1. צריחים:ד1,ד2. רץ-ה4. מלכה-ה5. רגלים:ב4,ג5,ד4,ו4,ז3,ח2.
שחור:מ-ז7. צריחים:ד8,ד7. רץ-ב7. מלכה-ו6. רגלים:א6,ג6,ה6,ו7,ז6,ח5.

תמונה
קרמניק-פולגאר 1997.

ברור, כי במוקדם או במאוחר ייאלץ השחור להחליף על ה5. קרמניק מתכנן: א.לקדם את המלך שלו למרכז; ב.לקדם את רגלי אגף המלך; ג.לחדור דרך הטור הפתוח ח' עם הצריחים.
30.מ-ו2! ח4?! (רק עוזר ללבן בתכניתו) 31.מ-ה3 ח:ז3 32.ח:ז3 ר-א8 33.צ-ח2! מה:ה5 34.ו:ה5 מ-ו8 35.צ-ו1!
סוגר על המלך השחור! מאיים ר:ז6 וגם צ-ח7.
35.-צ:ד4.
או 35.-מ-ז7 36.צו-ח1 צ:ד4 37.צ-ח7+ מ-ו8 38.ר:ז6! ו:ז6 39.צ-ח8+ מ-ה7 40.צ1-ח7 מט.
36.צ-ח7! צ8-ד7?
מפסיד כלי, אבל 36.-צ4-ד7 37.ר:ז6 אינו שיפור משמעותי.
37.צ-ח8+, ולבן זכה בקלות כעבור חמישה מסעים.

הפרגמטיסטיים - שחקנים לוגיים המבססים את מסעיהם והחלטותיהם על פי הערכות וחישובים קונקרטיים. זו הגישה שלהם לשחמט - מהפתיחה, משחק האמצע ועד לסיום - החישוב הקונקרטי הינו ערובה להחלטה אובייקטיבית. השחקן הפרגמטיסט בהחלט מבצע תחבולות כשניתן, כאשר הכל נתמך על ידי חישוב קונקרטי, והוא על פי רוב אינו מחמיץ שום אפשרות טקטית. הנה דוגמא מהמשחק קספרוב-סוקולוב, בלפור 1988.
לבן:מלך-ב1. צריחים-ד1,ז1. רצים-ב6,ו1. רגלים:א2,ב2,ד5,ח2.
שחור:מלך-ח8. צריחים-ו6,א8. פרשים-ד8,ד4. רגלים:א6,ב7,ה5,ו5,ח7.

תמונה

פרגמטיסטיים חזקים בעיקר בכל הנוגע לכושר חישוב, ויש בזה תועלת מרובה בשלב הסיום בכל הנוגע לחילופים נכונים! בעמדה שלפנינו, ללבן רגלי פחות (אותו הוא הקריב בשלב מוקדם) והוא יכול להחזיר אותו מיידית על ידי לקיחה פעמיים ב-ד4. עם זאת, אחרי 29.צ:ד4 השחור ימשיך פ-ו7 עם רעיון ליצור בלוקדה באמצעות פ-ד6. קספרוב מוצא דרך עדיפה להחזרת הרגלי:
28.ר-ג5!
מאיים צ:ד4.
28.-צ-ג8 29.ר-ה7! צ-ו7 30.ר-ד6! פ-ו3 31.צ-ז3 ה4 32.ר-ה2! צ-ו6 33.ר-ו4.

תמונה

לבן מחזיר את הרגלי בתנאים נוחים יותר - רצו השחור נשאר על הלוח, מה שמקשה מאוד את יצירת הבלוקדה על ידי פ-ד6. בנוסף,המלך השחור מרגיש עכשיו קצת שלא בנוח - תמיד מצב מסוכן מול פרגמטיסט! אחרי 33.-פ-ו7 34.ר:ו3 ה:ו3 35.צ:ו3 ללבן יש יתרון ברור. סוקולוב מנסה להקטין את הלחץ על ידי חילופי צריחים אך הוא מפספס משהו קונקרטי.
33.-צ-ז6 34.ר:ו3 צ:ז3?
מובן ש ה:ו3 נראה לא טוב, אך המסע בטקסט מחמיץ אפשרות טקטית.
35.ר:ה4! ו:ה4.
או 35.-צ-ז4 36.ר:ו5 וזוכה.
36.ח:ז3.
עם סיום זכוי ללבן בגלל הרגלי החופשי החזק ד' והרגלי השחור החלש ה'.

הקבוצה האחרונה - האקטיביסטיים - זוהי הקבוצה הדומיננטית בקרב שחקני הצמרת העולמית. שלושה מתוך ארבעת מנצחי תחרות סן לואיס 2005 משתייכים אליה, וכמובן גם אנאנד. השחקנים האקטיביסטיים הם שחקנים התקפיים/אינטואיטיביים בעלי חוש נפלא לתפיסת היוזמה, תחבולות מסובכות והבחנה מצויינת היחס שבין חומר ליוזמה/זמן. הם מבינים היטב את משמעות ביטחון המלך בכל רגע של המשחק ובכלל את אפשרות תפקודו. השחקן האקטיביסט משחק לניצחון בשני הצבעים ואינו חושש לקחת סיכון עבור הניצחון - מה שאינו בהכרח חיובי בכל מה שקשור לסיומים. מובן,שבתנאי דוקרב לאליפות העולם - גם כאשר שני המתחרים הם "אקטיביסטיים" - הדברים שונים, וקספרוב כבר כתב פעם על המתח הבלתי ניתן לתיאור המאפיין כל תחרות כזאת. קטונו מלהשיג בדיוק במה מדובר. ובכל אופן, כאשר בוחנים למשל את דרך משחקו של אנאנד בסיום המשחק החמישי - הוא פשוט הבין שלבן לא יוכל להתקדם ללא ביצוע המסע ה5, ואם כך מקומו של הפרש הוא ב-ו5, על מנת ללחוץ על רגלי אגף המלך. ונראה לעניות דעתי שזו גולת הכותרת של כל הרעיון שלו שהתחיל במסע ז5 - לנסות (עד כמה שניתן) לתפוס את היוזמה ולא לחכות ולסבול בסיום טיפה נחות. ראיתי שמישהו כתב לגבי משחק "לא נכון" של אנאנד - הכלל של קפבלנקה, וזה דבר שמאוד מאוד חשוב להזכיר בהקשר הזה הוא - הרגלים צריכים להיות במשבצות מנוגדות לרץ שלך. ואם לך אין רץ וליריב יש - הרגלים צריכים להיות על משבצות בצבע של רץ היריב, כמובן, כאשר הם אינם בסכנת נפילה. קשה לי לחשוב איך היה גדול הרפלקטורים משחק במקום אנאנד, ובכל אופן, דרך המשחק של אנאנד מאוד מצאה חן בעיני.

אני אסיים עם עוד דוגמא ממשחק של טופאלוב (בלבן מול נאייר, 2004)
לבן:מ-ה1. צריחים:א1,ח1. רץ-ד2. רגלים:א2,ב2,ג5,ה5,ו4,ז2,ח3.
שחור:מ-ז8. צריחים:ו8,א8. רץ-ז7. רגלים:א6,ב7,ג6,ד5,ה7,ז6,ח7. לאחר המסע ה-19 של השחור.

תמונה

ללבן יש קצת יתרון במרחב,אבל איך להמשיך?
20.ח4!!
לגמרי לא טריוויאלי!הדרך ה"נורמלית היתה לשחק משהו כמו ז3, להעביר את המלך ל-ד3, רץ ל-ד4 ואת הצריחים לאגף המלך, אבל עמדת השחור סולידית מאוד ולא ברור איך יקבל הלבן יתרון. אפשרות נוספת היא לנסות התקפת מיעוט באגף המלכה על ידי הכנת המסע ב5 בשלב מסוים. אולם תכניתו של טופאלוב שונה בהחלט - התקפה של שני הצריחים על ב7. תכנית מפתיעה ביותר שקשה מאוד להיערך לקראתה.
20.-ח5 (לא כדאי להרשות ח5 עם יוזמת הלבן) 21.מ-ה2 ר-ח6 22.צא-ו1!
מובן שלא ז3? המחבל באופן ישיר בתכניות הלבן. הנקודה ז3 צריכה להישאר פנויה עבור הצריח,כפי שנראה בהמשך.
22.-צ-ו5 23.צ-ו3 מ-ו7 24.צח-ו1 צ-ד8 25.צ-ב3 צ-ד7 26.צ-ב4!

תמונה

מיקום אופטימלי לצריח,שגם מגן על ו4 ומכין הכפלת הצריחים.
26.-ה6 27.צ-ו3 ר-ו8? 28.צו-ב3! ב5 29.ג:ב6!!
הקרבת טיב עמדתית מצויינת,אופיינית לאקטיביסט, המבין בדיוק את היחס הנכון בין חומר ליוזמה בכל עמדה נתונה!
29.-ר:ב4 30.צ:ב4 צ-ב7 31.א4! ג5 32.צ-ב3 מ-ה7 33.א5 צ-ו8 34.צ-ג3 ג4 35.צ-ז3!

תמונה

רק עכשיו מתברר מדוע לא שיחק טופאלוב 22.ז3! זוהי יצירה גאונית, החושפת אולי טפח מיכולתו של הגאון הבולגרי!
35.-מ-ו7 36.מ-ה3 צ-ג8 37.מ-ד4 ג3?!
מסע יאוש! השחור אינו יכול למנוע את קידום העמדה הלבנה באמצעות רב4-ד6 עם צ-ג3 ו-ב3.
38.צ:ג3!
לא מאפשר שום סיכוי נגדי!
38.-צ:ג3 39.ר:ג3 מ-ה8 40.ב4 צ-ו7 41.ז3!

תמונה

סוף סוף!!
41.-מ-ד7 42.ב5!
פריצה מכרעת.
42.-א:ב5 43.מ-ג5 ז5 44.א6! ז:ו4 45.א7 צ-ו8 46.ב7 והשחור נכנע. סיום פנטסטי!
"אדרבה, תן בליבנו, שניראה כל אחד מעלת חברנו, ולא חסרונם" (רבי אלימלך מליז'נסק)
naf1
משתמש ותיק
 
הודעות: 2230
הצטרף: 18/12/2004 17:50
מיקום: חיפה/קרית ארבע(בלב תמיד אלקנה)

Re: דו-קרב אנאנד-טופלוב - אליפות העולם 2010

הודעהעל ידי pazaland » 02/05/2010 16:49

נפתלי , בחייאת , תערוך ת'תגובה ותשים פה דיאגרמות . אל תעצבן אותי עכשיו :evil:
pazaland
משורר הפורום
 
הודעות: 6552
הצטרף: 02/04/2005 19:23

Re: דו-קרב אנאנד-טופלוב - אליפות העולם 2010

הודעהעל ידי pazaland » 02/05/2010 21:19

עודד , תודה , אתה עושה עבודה נפלאה ואני מעריך אותך מאוד על זה ( :oops: ) , אבל תמיד איכשהו חסר לך גרוש ללירה ואתה מתעצל לתת את הקישור המתאים :oops:
אז הנה , פזלנד עשה חצי עבודה (לפחות ! :mrgreen: ) בשבילך והביא את הקישורים . עכשיו רק תכניס אותם איפה שצריך :cool:

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1014363
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1111337
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1070307
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1439185
pazaland
משורר הפורום
 
הודעות: 6552
הצטרף: 02/04/2005 19:23

Re: סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי Uri Blass » 03/05/2010 05:55

הנה כל המשחקים בpgn לטובת מי שירצה לבדוק אותם עם מחשב.

משחק ראשון מסע 21-28
משחק שני מסע 30-37
משחק שלישי מסע 28-36
משחק רביעי מסע 20-46

[Event "Dos Hermanas"]
[Site "Dos Hermanas"]
[Date "1993.??.??"]
[EventDate "?"]
[Round "3"]
[Result "1-0"]
[White "Anatoli Karpov"]
[Black "Michael Adams"]
[ECO "A15"]
[WhiteElo "?"]
[BlackElo "?"]
[PlyCount "81"]

1.Nf3 Nf6 2.c4 c5 3.Nc3 b6 4.d4 cxd4 5.Nxd4 Bb7 6.f3 e6 7.e4
Nc6 8.Be3 Bc5 9.Qd2 O-O 10.O-O-O Qb8 11.Be2 Rd8 12.Bf4 Qc8
13.Nxc6 Bxc6 14.e5 Ne8 15.Bg5 f6 16.exf6 Nxf6 17.Bd3 Be7
18.Kb1 a6 19.Rhe1 Qb7 20.Bc2 b5 21.Nd5 Bxd5 22.cxd5 Nxd5
23.Be4 Bxg5 24.Qxg5 Qb6 25.Bxd5 exd5 26.Re7 Qg6+ 27.Qxg6 hxg6
28.Rxd5 Ra7 29.Rd6 Kf8 30.Re4 Rc7 31.Rxa6 d5 32.Rf4+ Kg8
33.Rd4 Kf7 34.Rf4+ Kg8 35.Rd4 Kf7 36.Rb6 Rc4 37.Rd2 b4 38.b3
Rf4 39.Kc2 g5 40.h3 Rd7 41.Kd1 1-0

[Event "It (cat.18)"]
[Site "Dortmund (Germany)"]
[Date "1997.??.??"]
[EventDate "?"]
[Round "6"]
[Result "1-0"]
[White "Vladimir Kramnik"]
[Black "Judit Polgar"]
[ECO "D02"]
[WhiteElo "?"]
[BlackElo "?"]
[PlyCount "81"]

1.Nf3 d5 2.d4 e6 3.c4 Bb4+ 4.Bd2 Bxd2+ 5.Nbxd2 Nf6 6.g3 O-O
7.Bg2 Qe7 8.O-O b6 9.Rc1 Bb7 10.Ne5 Nbd7 11.Nxd7 Qxd7 12.Qc2
Rac8 13.c5 c6 14.Qa4 Ba8 15.e4 dxe4 16.Nxe4 Nxe4 17.Bxe4 Rfd8
18.Rfd1 Qc7 19.b4 g6 20.Qa3 Qe7 21.Qf3 b5 22.a4 bxa4 23.Ra1 a6
24.Rxa4 Bb7 25.Ra2 Rc7 26.Rad2 Kg7 27.Qf4 Rcd7 28.Qe5+ Qf6
29.f4 h5 30.Kf2 h4 31.Ke3 hxg3 32.hxg3 Ba8 33.Rh2 Qxe5 34.fxe5
Kf8 35.Rf1 Rxd4 36.Rh7 R8d7 37.Rh8+ Ke7 38.Rxa8 Rxb4 39.Bxc6
Rb3+ 40.Kf2 Rd2+ 41.Ke1 1-0

[Event "Belfort"]
[Site "Belfort"]
[Date "1988.??.??"]
[EventDate "?"]
[Round "?"]
[Result "1-0"]
[White "Garry Kasparov"]
[Black "Andrei Sokolov"]
[ECO "A19"]
[WhiteElo "?"]
[BlackElo "?"]
[PlyCount "83"]

1.c4 Nf6 2.Nc3 e6 3.e4 c5 4.e5 Ng8 5.Nf3 Nc6 6.d4 cxd4 7.Nxd4
Nxe5 8.Ndb5 a6 9.Nd6+ Bxd6 10.Qxd6 f6 11.Be3 Ne7 12.Bb6 Nf5
13.Qc5 d6 14.Qa5 Qe7 15.O-O-O O-O 16.f4 Nc6 17.Qa3 e5 18.g4
Nfd4 19.Nd5 Qf7 20.f5 g6 21.Rg1 gxf5 22.g5 Kh8 23.gxf6 Be6
24.Qxd6 Bxd5 25.cxd5 Qxf6 26.Qxf6+ Rxf6 27.Kb1 Nd8 28.Bc5 Rc8
29.Be7 Rf7 30.Bd6 Nf3 31.Rg3 e4 32.Be2 Rf6 33.Bf4 Rg6 34.Bxf3
Rxg3 35.Bxe4 fxe4 36.hxg3 Kg7 37.Rd4 Nf7 38.Rxe4 Rd8 39.Re7
Rxd5 40.Rxb7 h5 41.Ra7 a5 42.a4 1-0

[Event "Aiacciu Masters"]
[Site "Ajaccio FRA"]
[Date "2004.??.??"]
[EventDate "?"]
[Round "4.1"]
[Result "1-0"]
[White "Veselin Topalov"]
[Black "Evgeny Najer"]
[ECO "D15"]
[WhiteElo "2757"]
[BlackElo "2624"]
[PlyCount "91"]

1. d4 d5 2. c4 c6 3. Nf3 Nf6 4. Nc3 a6 5. c5 Nbd7 6. Bf4 Nh5
7. Bd2 Nhf6 8. Qc2 g6 9. h3 Qc7 10. e4 Nxe4 11. Nxe4 dxe4
12. Qxe4 Nf6 13. Qe5 Qxe5+ 14. dxe5 Nd5 15. Bc4 Be6 16. Nd4
Bg7 17. Nxe6 fxe6 18. f4 O-O 19. Bxd5 exd5 20. h4 h5 21. Ke2
Bh6 22. Raf1 Rf5 23. Rf3 Kf7 24. Rhf1 Rd8 25. Rb3 Rd7 26. Rb4
e6 27. Rf3 Bf8 28. Rfb3 b5 29. cxb6 Bxb4 30. Rxb4 Rb7 31. a4
c5 32. Rb3 Ke7 33. a5 Rf8 34. Rc3 c4 35. Rg3 Kf7 36. Ke3 Rc8
37. Kd4 c3 38. Rxc3 Rxc3 39. Bxc3 Ke8 40. b4 Rf7 41. g3 Kd7
42. b5 axb5 43. Kc5 g5 44. a6 gxf4 45. a7 Rf8 46. b7 1-0
Uri Blass
אחראי
 
הודעות: 11945
הצטרף: 01/12/2004 05:25
מיקום: תל-אביב

Re: סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי Uri Blass » 03/05/2010 06:18

בנושא הזה של סוגים של שחקנים אני לא מסכים עם החלוקה הזאת.

יש אולי שחקנים שבאופן יחסי טובים יותר בחישוב וריאנטים,ויש שחקנים שטובים יותר יחסית בתחומים אחרים אבל אני בטוח ששחקנים הטובים בעולם צריכים להיות טובים ביותר מדבר אחד אחרת לא היו הטובים בעולם.
אין שום סיבה למשל ששחקן לא יהיה גם בעל כושר חישוב טוב וגם בעל חוש מפותח לניצול יתרונות קטנים.


אני גם לא מקבל את המילה אינטואיציה.
לדעתי מדובר בידע שחמטאי.
לדעתי שחקן שזוכר מה המסע הטוב בהרבה מאוד עמדות יכול למצוא לעיתים קרובות את המסע הטוב גם בלי שהוא יכול לחשב את הכל מהסיבה הפשוטה שהעמדה מזכירה לו עמדה אחרת שבה הוא יודע מה המסע הטוב.
Uri Blass
אחראי
 
הודעות: 11945
הצטרף: 01/12/2004 05:25
מיקום: תל-אביב

Re: סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי The Brat » 03/05/2010 23:46

פוסט מרתק.
תודה נפתלי !
The Brat
משתמש קבוע
 
הודעות: 263
הצטרף: 12/09/2009 14:21

Re: סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי יהודה » 07/05/2010 00:45

The Brat כתב:פוסט מרתק.
תודה נפתלי !בהחלט.

נפתלי, כתבת השחקנים האקטיביסטיים הם שחקנים התקפיים/אינטואיטיביים בעלי חוש נפלא לתפיסת היוזמה, תחבולות מסובכות והבחנה מצויינת היחס שבין חומר ליוזמה/זמן. הם מבינים היטב את משמעות ביטחון המלך בכל רגע של המשחק ובכלל את אפשרות תפקודו. השחקן האקטיביסט משחק לניצחון בשני הצבעים ואינו חושש לקחת סיכון עבור הניצחון

האם אתה לא חושב שהגדרת כאן את גארי קספארוב?
תחשוב על המשמעות של הדברים שאתה עושה!!!
יהודה
אחראי
 
הודעות: 6753
הצטרף: 12/12/2004 04:54
מיקום: ירושלים - פתח תקוה.

Re: סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי naf1 » 07/05/2010 01:53

בס"ד

לא...קספרוב הוא פרגמטיסט,אולי הגדול מכולם...קשה למצוא אצלו הפסדים או השמטות "לא הכרחיים".כנ"ל גם לגבי פישר.
"אדרבה, תן בליבנו, שניראה כל אחד מעלת חברנו, ולא חסרונם" (רבי אלימלך מליז'נסק)
naf1
משתמש ותיק
 
הודעות: 2230
הצטרף: 18/12/2004 17:50
מיקום: חיפה/קרית ארבע(בלב תמיד אלקנה)

Re: סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי יהודה » 07/05/2010 04:48

אז הוא עונה על כל הנתונים. על סמך מה אתה מתייג אותו דווקא ככזה?
תחשוב על המשמעות של הדברים שאתה עושה!!!
יהודה
אחראי
 
הודעות: 6753
הצטרף: 12/12/2004 04:54
מיקום: ירושלים - פתח תקוה.

Re: סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי naf1 » 07/05/2010 11:06

בס"ד

לא הוא,וגם לא פישר,מחפשים אחר ניצחון בכל מחיר,ולא מוכנים להקריב חומר רק "לפי הרגשה".הכל צריך להיות מגובה בחישוב קונקרטי.לכן גם אתה לא רואה כמעט אצלם פיספוסים...
"אדרבה, תן בליבנו, שניראה כל אחד מעלת חברנו, ולא חסרונם" (רבי אלימלך מליז'נסק)
naf1
משתמש ותיק
 
הודעות: 2230
הצטרף: 18/12/2004 17:50
מיקום: חיפה/קרית ארבע(בלב תמיד אלקנה)

Re: סוגים שונים של שחקני סיומים

הודעהעל ידי מתושלח » 23/05/2010 02:38

מבין המשחקים לדוגמה שהבאת, נפתלי, המרשים ביותר (לדעתי) הוא זה של טופאלוב-נאייר, אך לדעתי הוא מטעה קצת לגבי היכולת בסיומים שלו, או יותר נכון של הקבוצה המכונה בפיך "האקטיביסטיים".
דווקא קבוצת "הרפלקטורים" נראית לי בגישתה הקבוצה החזקה ביותר של משחקי הסיומים, שכן הם בדרך כלל יודעים את הזמן הטוב ביותר לכפות סיום ובתנאים הטובים בצורה טובה יותר משאר שחקני הסיומים.
למרות כל זאת, אין ערובה לדברים הללו, ובסופו של דבר ייתכן והדברים שלי הם שטויות...
מה שכן, דווקא היה מעניין להכיר את סוגי שחקני הסיומים השונים. אין ספק שזה תורם הרבה מאוד בהבנת מסעים ורעיונות שנראים לעיתים לצופה מן הצד הזויים ושגויים. דבר נוסף הוא שזה הופך את הסיום למשחק הרבה יותר פסיכולוגי.
מעניין, אין ספק :cool:
מתושלח
משתמש קבוע
 
הודעות: 277
הצטרף: 06/09/2009 21:22


חזור אל סיומים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים