זכיתו המפתיעה של עומר פרידלנד באליפות הארץ לפתרון בעיות

ג'ון נאן אומנם לא חבר פורום (עדיין?!) אבל ניתן לרשום כאן בעיות שחמט אחרות, אפשר לנסות גם חידות שלא קשורות לשחמט

זכיתו המפתיעה של עומר פרידלנד באליפות הארץ לפתרון בעיות

הודעהעל ידי Uri Blass » 20/09/2009 18:50

כמו שאפשר לראות בלינק המצורף עומר פרידלנד זכה באליפות הארץ לפתרון בעיות שחמט.
ממה שאני זוכר לפני 10 שנים בערך למרות שעומר היה פותר בעיות טוב אני לא זוכר מקרים שהוא בכלל היה קרוב למקום הראשון באליפות הארץ לפתרון בעיות שחמט כאשר עכשיו לא רק שהוא זכה באליפות הארץ אלא גם שהוא צבר את מלוא הנקודות
בזמן כולל של 169 דקות ל12 בעיות(שזה בערך 14 דקות לבעיה).

אולי מדובר בבורות שלי אבל אני לא זוכר טבלאות של אליפות הארץ בפתרון בעיות מהשנים האחרונות.
ויהיה מועיל אם מישהו יכין רשימה של אלופי הארץ לפתרון בעיות.

http://www.pazeinat.com/chess_problem_c ... s_2009.htm

מדי כושר של המשתתפים לפי חיפוש באתר האיגוד
1)עומר פרידלנד 2082
2)מרק ארנבורג 0
3)ישראל (ז'ק) רוטנברג לא רשום באיגוד
4)לב גליאנצשפיגל לא רשום באיגוד
5)פז עינת לא רשום באיגוד
6)יהושע (שוקי) נחשוני 1934
7)ידעאל סטפק 2237
8)שי פורת 2452
9)יעקב פלג 1983
Uri Blass
אחראי

Re: זכיתו המפתיעה של עומר פרידלנד באליפות הארץ לפתרון בעיות

הודעהעל ידי Oded Ross » 26/09/2009 18:38

הישג מרשים של עומר.
עם זאת בלטו בהיעדרם רוב חברי נבחרת ישראל (להזכירכם, 6 פעמים אלופת העולם בתחום זה, מרביתן בעשור האחרון) עופר קומאי ורם סופר, וכברוב השנים האחרונות גם נועם אלקס (פרופסור למתמטיקה בהרווארד) שמשתתף רק אם הוא בביקור מולדת באותו זמן. חבר הנבחרת היחיד היה מרק ארנבורג שעל אף זכייתו המפתיעה בשנה שעברה לפני קומאי (סופר לא השתתף), הוא פחות טוב משלושת האחרים.

החל מהשנה שעברה, אם אינני טועה, הוחל צעד, שגוי לדעתי, שמשתתפי המשנית מקבלים אותן בעיות של משתתפי הראשית, שמקבלים 6 בעיות נוספות. כתוצאה מכך וכדי לא להרתיע את המתחילים בתחום, בעיות המשנית הן "טרף קל" עבור משתתפי הראשית וקצב צבירת הנקודות הוא חסר תקדים, לפחות בשנים האחרונות. ברשותי תוצאות מ-2002, 2004 והשנה שעברה (צריכות להיות לי עוד כמה אבל אני לא מוצא אותן). ב-2002 ארנבורג סיים שלישי עם 40 מ-55 (בעיה אחת נפסלה בגלל אי-פתרון) ורק 6 מ-26 משתתפים בראשית צברו מעל 50% (עומר כמעט עבר אותו וסיים רביעי, הישג השיא שלו עד השנה שעברה בה סיים שלישי עם 45 נק'). ב-2003 רק 3 משתתפים (כולם חברי הנבחרת) מתוך כ-30(!) צברו מעל 50% (אני סיימתי חמישי, הישג השיא שלי ב-3 הופעות בראשית, זאת לאחר שניצחתי במשנית כשפתרתי את 6 הבעיות שלה ב-28 דקות, למיטב ידיעתי עדיין שיא התחרות; האפשרות להתחרות בראשית למי שסיים את הבעיות במשנית נמנעה לאחר מכן, וחבל). ב-2004 רק 6 מ-24 משתתפים צברו מעל 50%. השנה 7 מ-9 צברו 44 נק' (כמעט 75%) ומעלה, והמקום האחרון כמעט 50%.

מפתיעה השתתפותו של שי פורת. למיטב ידיעתי הוא ודוד גרשקוביץ הם השחקנים הפעילים החזקים היחידים שניסו את כוחם בתחרות זו בעשור הנוכחי (גרשקוביץ סיים חמישי ב-2004 ונדמה לי שרביעי שנה אח"כ).
הקשר בין מד-כושר ליכולת פתרון בעיות קיים אך רופף, ובא לידי ביטוי בעיקר בסיומים (וכאלה יש רק שניים מ-12 הבעיות לפתרון), שרק הם קשורים ישירות למשחק מעשי; יכולת חישוב היא חשובה אך אפילו יותר מכך הכרת מוטיבים החוזרים על עצמם בבעיות.

אני מסכים שיהיה ראוי מאוד אם תהיה רשימה מסודרת של כל הזוכים, והיכן שאפשר גם טבלאות מלאות כמו זאת של השנה. אין מקום ראוי מכך מהאתר החדש והמוצלח של חבר הפורום החדש פז עינת ומכיוון שכל התוצאות מופיעות בגליונות השונים של "וריאנטים" (ברשותי מעטים מהם) אני משער שהוא יכול להוסיף באתרו את כל התוצאות.
The rest of the game is no fairy tale, but will be appreciated by those who call chess a war game. Unlike the high level combative artistry of top players, this game captures the true nature of war: sloppy, senseless tragedy, chaos and stupidity.
Oded Ross
מנהל

הודעהעל ידי beagle » 27/09/2009 21:40

Oded Ross כתב:הישג מרשים של עומר.
עם זאת בלטו בהיעדרם רוב חברי נבחרת ישראל (להזכירכם, 6 פעמים אלופת העולם בתחום זה, מרביתן בעשור האחרון) עופר קומאי ורם סופר, וכברוב השנים האחרונות גם נועם אלקס (פרופסור למתמטיקה בהרווארד) שמשתתף רק אם הוא בביקור מולדת באותו זמן. חבר הנבחרת היחיד היה מרק ארנבורג שעל אף זכייתו המפתיעה בשנה שעברה לפני קומאי (סופר לא השתתף), הוא פחות טוב משלושת האחרים.

החל מהשנה שעברה, אם אינני טועה, הוחל צעד, שגוי לדעתי, שמשתתפי המשנית מקבלים אותן בעיות של משתתפי הראשית, שמקבלים 6 בעיות נוספות. כתוצאה מכך וכדי לא להרתיע את המתחילים בתחום, בעיות המשנית הן "טרף קל" עבור משתתפי הראשית וקצב צבירת הנקודות הוא חסר תקדים, לפחות בשנים האחרונות. ברשותי תוצאות מ-2002, 2004 והשנה שעברה (צריכות להיות לי עוד כמה אבל אני לא מוצא אותן). ב-2002 ארנבורג סיים שלישי עם 40 מ-55 (בעיה אחת נפסלה בגלל אי-פתרון) ורק 6 מ-26 משתתפים בראשית צברו מעל 50% (עומר כמעט עבר אותו וסיים רביעי, הישג השיא שלו עד השנה שעברה בה סיים שלישי עם 45 נק'). ב-2003 רק 3 משתתפים (כולם חברי הנבחרת) מתוך כ-30(!) צברו מעל 50% (אני סיימתי חמישי, הישג השיא שלי ב-3 הופעות בראשית, זאת לאחר שניצחתי במשנית כשפתרתי את 6 הבעיות שלה ב-28 דקות, למיטב ידיעתי עדיין שיא התחרות; האפשרות להתחרות בראשית למי שסיים את הבעיות במשנית נמנעה לאחר מכן, וחבל). ב-2004 רק 6 מ-24 משתתפים צברו מעל 50%. השנה 7 מ-9 צברו 44 נק' (כמעט 75%) ומעלה, והמקום האחרון כמעט 50%.

מפתיעה השתתפותו של שי פורת. למיטב ידיעתי הוא ודוד גרשקוביץ הם השחקנים הפעילים החזקים היחידים שניסו את כוחם בתחרות זו בעשור הנוכחי (גרשקוביץ סיים חמישי ב-2004 ונדמה לי שרביעי שנה אח"כ).
הקשר בין מד-כושר ליכולת פתרון בעיות קיים אך רופף, ובא לידי ביטוי בעיקר בסיומים (וכאלה יש רק שניים מ-12 הבעיות לפתרון), שרק הם קשורים ישירות למשחק מעשי; יכולת חישוב היא חשובה אך אפילו יותר מכך הכרת מוטיבים החוזרים על עצמם בבעיות.

אני מסכים שיהיה ראוי מאוד אם תהיה רשימה מסודרת של כל הזוכים, והיכן שאפשר גם טבלאות מלאות כמו זאת של השנה. אין מקום ראוי מכך מהאתר החדש והמוצלח של חבר הפורום החדש פז עינת ומכיוון שכל התוצאות מופיעות בגליונות השונים של "וריאנטים" (ברשותי מעטים מהם) אני משער שהוא יכול להוסיף באתרו את כל התוצאות.

זה אכן הישג, אבל מכיוון שאני (לשם שינוי) מסכים לחלוטין עם מה שכתבת על החלפת השיטה, קשה לי לכנות אותו "מרשים". עם בעיות ברמת הקושי שניתנו בתחרות אני לא חושב שזה ממש היה משנה מי המשתתפים (הנוכחים או החסרים), שכן גם אם לא הייתי זוכה בתואר זה היה אך ורק בגלל שמישהו פתר מהר ממני ותחרות שמוכרעת על שובר שוויון שכזה אינה מעידה על הבדלים ברמת הפותרים.
מגרעת נוספת של השיטה החדשה היא חוסר שוויון בתחרות המשנית. בכל תחרות בה המשתתפים מתמודדים מול משימה (כמו באתלטיקה, שחייה, אופניים וכיוב') חשוב שכולם יצטרכו לעמוד באותה משימה בדיוק. מצב בו מתחרים רשאים לבחור את המשימה מתוך מגוון של משימות אינו תקין כאשר מטרת התחרות היא לדרג אותם לפי איכות הביצוע.
אינני יודע מה היו השיקולים שהביאו לשינוי השיטה, אבל כפי שאפשר בקלות להווכח, התוצאה עגומה למדי ואני בהחלט שוקל את המשך השתתפותי באליפות במתכונתה הנוכחית.

גם אני אני תהיתי לא מעט על יחסי הגומלין בין שחמט על הלוח לפתרון בעיות. היום נראה לי שהקשר איתן יותר ממה שמקובל לחשוב. אמת, בפתרון בעיות חשוב יותר להכיר את התבניות, הרעיונות והניואנסים היחודיים לקומפוזיציה, אבל כאשר עושים סקירה כללית של הפותרים המצטיינים רואים שרוב רובם אינם בדרגה שהיא למטה מאמן בשחמט על הלוח: רם סופר, עופר קומאי, נועם אלקס, ג'ון נאן, פיוטר מורדזיה, ארנו צודה, ג'ונתן מסטל, יורמה פאבילאיינן והרשימה נמשכת. כל זה לא אומר, כמובן, שפאצר כמוני לא יכול להיות פותר טוב, אולם לדעתי זה בהחלט מעיד על פוטנציאל ואין לי ספק ששי פורת יכול לעבור אותי- הכל תלוי במידת ההשקעה והמשיכה שלו לתחום.
beagle
משתמש מתחיל

הודעהעל ידי Uri Blass » 29/09/2009 12:03

עומר,
יש גם אפשרות אחרת, והיא שאתה יכול לעבור את שי פורת בשחמט אם תשקיע בלימוד שחמט את כמות הזמן ששי פורת השקיע ותקבל הדרכה דומה לזו ששי פורת קיבל.
Uri Blass
אחראי

הודעהעל ידי pazeinat » 30/09/2009 22:26

ההישג של עומר לדעתי מרשים מכל בחנה שהיא. עומר הראה התקדמות עקבית בשנים האחרונות והשיג באליפות האחרונה פותרים בהחלט טובים ומנוסים, כמו מרק ארנבורג, ידעאל סטפק וכמוני...

אכן בכוונתי לפרסם באתר של איגוד הקומפוזוציה, אותו העלתי לא מזמן לאויר, את תוצאות האליפויות הקודמות כמו גם את הישגים של נבחרת ישראל בליפויות העולם לפתרון בעיות. אודיע כאן כשאעלה את זה.
pazeinat
משתמש מתחיל

חזור אל חידות ובעיות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים